W dzisiejszych czasach edukacja jest niezwykle ważna. Powstaje wiele metod nauczania, ale która jest najskuteczniejsza i dlaczego? W tym artykule przedstawię zalety najbardziej efektywnego narzędzia do poszerzania wiedzy i umiejętności - grywalizacji.

Data dodania: 2015-05-09

Wyświetleń: 1789

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Grywalizacja - zastosowanie elementów z gier do edukacji i szkoleń

W dobie komputeryzacji i powsznego rozwoju technologicznego coraz częściej sięgamy do nowoczesnych urządzeń. Są one dla nas zarówno funkcjonalne, praktyczne, ale również narzędziem dostarczającym rozrywki i zabawy. Dlaczego więc nie połączyć przyjmenego z pożytecznym? 

Od kilkunastu lat ludzie zaczęli bardziej interesować się rozwojem jak i dostrzegli znaczenie edukacyjne. Ponad to w dobie internetu wiedza jest na wyciągnięcie ręki. Problemem jednak pozostaje zwykła niechęć. Mało kto ma na tyle zaparcia by usiąść przed książką czy nawet komputerem i się dokształcać. Grywalizacja to zastosowanie, które całkowicie zmienia tą zależność. Łączy ona przyjemność dzięki stosowaniu popularnych w dzisiejszych czasach gier oraz elementów edukacyjnych. Jakiego typu może być to wiedza? Kategorie są nieograniczone, ale najczęściej stosuje się ją w przypadku:

  • Komunikacji
  • Negocjacji
  • Perswazji
  • Zarządzania
  • PR i marketingu
  • rekrutacji
  • wiele, wiele innych

Jak więc taka grywalizacja wygląda? Przybiera ona różne formy. W dużej mierze są to gry planszowe znane nam z dzieciństwa, ale może, być nią również gra karciana czy symulacje np. negocjacji. Dlaczego więc jest to takie skuteczne? Po pierwsze takie szkolenia są atrakcyjne z punktu widzenia odbiorcy. Jest to innowacyjne narzędzie, dzięki czemu chętniej skupia on się na zabawie zamiast bawić się telefonem podczas wykładu tradycyjnego szkolenia. Zaangażowanie uczestnika jest bardzo ważne i diametralnie zwiększa efektywność.Gry szkoleniowe jednak przede wszystkim wymagają by gracze wzięli udział w warsztacie. Niezależnie od ich zaangażowania jeżeli uczestniczą w szkoleniu to muszą aktywnie brać w nim udział. Nie od wczoraj wiadomo, że wiedza aby była zapamiętana nie wystarczy że się ją przeczyta lub usłyszy, ale najlepiej jest przyswajana podczas praktycznego jej nabywania. Grywalizacja to właśnie takie narzędzia, które uczą poprzez doświadczenia. Pomyśl jak dużo wyniesiesz z nauki negocjacji korzystając z książek, a ile praktykując te umiejętności z innymi ludźmi? To właśnie potęga i moc jakie niosą ze sobą gry szkoleniowe. Ważnym czynnikiem jest również dowolność. Projektant gier może skupić się na dowolnej tematycje oraz stworzyć narzędzie w dowolnej formie.

Te podstawowe cechy skłaniają do jednych wniosków. Świat się zmienia, a my razem z nim. Nadążając z duchem czasu zmieniają się również formy nauczania podnoszcząc jednoczesnie ich efektywność.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena