Zatrudniając pracownika wiemy, czego od niego oczekujemy. Wykształcenie, kompetencje, doświadczenie, predyspozycje psychiczne, umiejętność zjednywania sobie ludzi. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, nie zawiedzie nas instynkt a CV nie jest przekłamane, po pomyślnie przeprowadzonym procesie rekrutacji mamy go: pracownika idealnego.Jeszcze tylko wprowadzimy go w specyfikę jego stanowiska pracy i może pracować dla korzyści firmy oraz oczywiście swojej.
Jednak.. czy to wystarczy? Jutro wyprzedza dziś o cały dzień, warunki funkcjonowania firmy zmieniają się bardzo szybko, rośnie konkurencja, firma rozbudowuje się lub zmienia specyfikę, wchodzimy w interakcje z innymi podmiotami na rynku. Jak nadążyć za tyloma zmianami? Odpowiedź może być jedna: szkolenie pracowników i to najlepiej ustawiczne. Musisz wiedzieć, że zarządzanie firmą to zarządzanie wiedzą i organizacją, nadążanie za zmianą.
Szkolenia są działaniami dającymi korzyści tobie i twoim pracownikom. Wyszkolony personel przysłuży się zwiększaniu konkurencyjności, budowaniu pozycji na rynku i marki firmy. W dzisiejszych czasach to konieczność nie tylko z punktu widzenia twoich zysków, to również sposób motywowania pracowników do rozwoju. Organizacja, która nie szkoli swoich pracowników, nie pomaga im w nabywaniu potrzebnych umiejętności, nie jest w stanie nadążać za zmianami i efektywnie konkurować na rynku. Przy czym ważne jest, by nie skupiać się na jedynie na szkoleniu kierownictwa, równie duże korzyści przynosi szkolenie personelu szeregowego. Jakie szkolenia są najkorzystniejsze? Od wyboru może rozboleć głowa. Najogólniej mówiąc możemy szkolić umiejętności zawodowe i kompetencje mające ścisły związek z wykonywanymi zajęciami oraz umiejętności społeczne, takie jak umiejętność współpracy, pracy w grupie, komunikacji. Nie są one mniej ważne niż te pierwsze. Na cóż nam umiejętności zawodowe, jeśli nie umiemy ich wykorzystać w grupie, lub jeśli nie potrafimy współpracować? Jednym z rodzajów szkoleń są gry szkoleniowe. Ich powstanie zawdzięczamy wiedzy, że człowiek uczy się najchętniej i najszybciej dzięki zabawie, a przy grach szkoleniowych możemy bawić się naprawdę dobrze, niemal niezauważalnie wchodząc w posiadanie ważnych umiejętności i wiedzy. Gry nie muszą być całościowym szkoleniem a jedynie jego warsztatowym uzupełnieniem. Mogą – co bardzo ważne – symulować pewne konkretne sytuacje, na których zależy pracodawcy, wzmacniają wiele kompetencji zawodowych i społecznych. Równie ważne i godne podkreślenia jest to, że mogą pełnić ważną funkcję integracyjną wewnątrz organizacji. Czy gry szkoleniowe mają jakieś wady? Nawet jeśli – ja ich nie znam.