0 głosów
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
592 razy czytane
0 przedrukowany
Copyright - zastrzeżona Licencja

Oglądając w telewizji konkursy i pokazy jeździeckie można zachwycać się zgrabną sylwetką jeźdźców, sposobem, w jaki prowadzą konie, a także ich eleganckim ubiorem. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu jeździć konno. Regularne uprawianie sportu jest bardzo ważne, więc dlaczego nie miałaby to być jazda konna?

Img

A dodatkową zaletą jest możliwość obcowania z żywym zwierzęciem i nawiązania z nim więzi.

Jednak aby nauka jazdy konnej była nie tylko przyjemna, ale także bezpieczna, należy zaopatrzyć się w odpowiednie wyposażenie. Stosowna odzież i obuwie chronią jeźdźca przed ewentualnymi kontuzjami, mniejszymi (otarcia, siniaki) i większymi (stłuczenia, zranienia).

Nawet jeżeli ktoś chce tylko posiedzieć na koniu, obowiązkowo musi mieć na głowie kask jeździecki. Chroni on nie tylko głowę, ale także szyję. Dodatkowo daszek chroni przed oślepieniem przez słońce. Zamiast kasku można wybrać toczek. Różni się on tylko stylistyką – jest bardziej klasyczny. Niektóre osoby zaczynające naukę jazdy konnej zakładają na głowę kask rowerowy. Nie jest to dobrym pomysłem, gdyż ma on inną konstrukcję i nie sprawdza się jako kask jeździecki. Większość instruktorów nie dopuści do nauki osoby nieposiadającej odpowiedniego nakrycia głowy.

Buty przeznaczone do jazdy konnej nie mogą mieć głęboko rzeźbionej podeszwy, gdyż stwarza to ryzyko zaklinowania się jej w strzemieniu. Niedopuszczalny jest także wyższy obcas. Najlepsze są buty dość wąskie, z gładką podeszwą i wysoką cholewką. Typowo jeździeckie obuwie to oficerki oraz sztyblety. Te ostatnie wymagają założenia dodatkowych ochraniaczy na łydki. Są to tak zwane sztylpy.

Spodnie przeznaczone do jazdy konnej, czyli bryczesy, na pewno będą dobrym zakupem. Są one tak uszyte, by jak najlepiej przylegały do ciała, jednocześnie nie krępując ruchu i nie powodując otarć. Między innymi dlatego pozbawione są szwów. Zamiennie można użyć legginsów, ale przy przejściu na bardziej zaawansowany poziom bryczesy staną się obowiązkowe. Dodatkowo bryczesy powinny posiadać tzw. leje, które zapewniają lepsze siedzenie w siodle.

Rękawiczki do jazdy konnej przede wszystkim chronią dłonie jeźdźca przed otarciami powodowanymi przez wodze. Ochronę tę zapewniają skórzane wzmocnienia między palcem serdecznym i małym. Dodatkowo dzięki rękawiczkom wodze się nie wyślizgują, więc prowadzenie konia jest łatwiejsze.

Wraz z doskonaleniem umiejętności można myśleć o zakupie kolejnych elementów wyposażenia, jak na przykład bacie czy ostrogach.

Licencja: Copyright - zastrzeżona