. Wielkość siedziska siodła liczona jest w calach i jest to nr wielkości siodła, tak więc siodło o nr 17,5 ma wielkośc siedziska 17,5 cali.
1- łęk przedni, 2- łęk tylny, 3- siedzisko, 4- tybinka, 5- maszynka(miejsce przypięcia puśliska), 6- puślisko, 7- kabłąk strzemienia, 8- stopka strzemienia, 9- poduszka kolanowa, 10- przystulica, 11- przystuły, 12- popręg, 13-czaprak
Dobierając siodło musimy wiedzieć jaką dyscypliną będziemy się zajmować oraz jakiej wielkości siedziska będzie najbardziej nam pasowało.Dobre dopasowanie siodła zapewnia prawidłowy dosiad oraz odpowiednie działanie pomocami jeździeckimi.Zasadniczo budowa siodeł jest jednakowa. Mogą się one różnić między sobą wagą oraz rozmiarem i kształtem pewnych elementów, np. długość i położenie tybinek uwarunkowane jest przeznaczeniem siodła przykładowo: siodło wyścigowe charakteryzuje się małymi tybinkami, a ujeżdżeniowe- dużymi.POdczas dłuższych jazd terenowych, np rajdów, używa się specjalnych siodeł- kulbak; ich konstrukcja zabezpiecza konie przed otarciem, nie nadają się one jednak do jazdy sportowej. W kulbakeach jeździli ułani, ponieważ musieli mieć do jazdy na duże odległości wygodne siodła.
Rodzaje siodeł: skokowe, dresażowe/ujeżdżeniowe, ogólnoużytkowe, westernowe, kulbaka, siodło damskie do jazdy po jednej stronie konia, wyścigowe,
Dzięki dobrze dobranemu modelowi i wielkości siodła jazda konna naprawdę jest przyjemnością. Pupa nie lata gdy jest za duże łydki "same" odnajdują swoje miejsce bez dziwnego wykręcania całej nogi. Osobiście posiadałam za duże siodła i jazda w nich była katorgą, więcej siły traciłam na odpowiednie ułożenie nogi niż na samą jazdę.