Może pojawić się między łopatkami, w środkowej części pleców lub przy dolnym odcinku kręgosłupa. Jest wiele przyczyn, które go wywołują. Można wyróżnić jednak kilka najbardziej powszechnych.
Siedzący tryb życia
Wiele osób spędza połowę dnia w pracy za biurkiem, do pracy dojeżdża samochodem czy autobusem, a w domu spędza popołudnie przed telewizorem. Tak naprawdę większość czasu mija nam więc w pozycji siedzącej, która jest bardzo niezdrowa i znacznie obciąża kręgosłup.
Przeciążenie
Dolny odcinek kręgosłupa odpowiedzialny jest za dźwiganie ciężaru naszego ciała. Jeśli więc mamy sporo nadprogramowych kilogramów, bóle pleców mogą być spowodowane właśnie koniecznością dźwigania przez kręgosłup dużego ciężaru. Podobne objawy występują u osób, które pracują fizycznie lub nawet w przypadku matek często noszących dzieci na rękach.
Stres
Całe napięcie gromadzi się w naszych mięśniach. Jeśli więc prowadzimy tryb życia przysparzający wielu nerwów, prawdopodobieństwo pojawienia się bólu jest bardzo duże. Najczęściej jest to właśnie ból głowy czy pleców i nie ma nic wspólnego z problemami fizycznymi, ale właśnie z naszą psychiką.
Jak zaradzić bólowi pleców?
Metoda powinna być uzależniona od przyczyny bólu. W przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia, rozwiązaniem może okazać się wprowadzenie większej ilości ruchu, u osób z nadwagą na pewno pomocne będzie zrzucenie kilku kilogramów, a jeśli chodzi o ludzi narażonych na stres, powinni oni choć przez chwilę każdego dnia znaleźć czas na relaks.
Jeśli jednak nie znamy przyczyny bólu, doskonałym rozwiązaniem z pewnością okaże się fizjoterapia. Ta metoda pozwala na zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie bólu. Redukuje stres, odpręża i zmniejsza napięcie w mięśniach. Fizjoterapia jest pomocna zarówno w przypadku nawracających, przewlekłych bólów, jak i podczas krótkotrwałych dolegliwości.