Zakup działki budowlanej to jeden z najważniejszych kroków w kierunku spełnienia jednego z największych marzeń, jakim jest niewątpliwie posiadanie własnego mieszkania. Przy zakupie działki budowlanej należy zwrócić szczególną uwagę na bardzo wiele elementów, dlatego też warto skorzystać z pomocy doświadczonego notariusza.

Data dodania: 2016-10-25

Wyświetleń: 998

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

  Notariusz a kupno działki budowlanej

Stan prawny nieruchomości

Przed podjęciem decyzji o zakupie danej działki budowlanej, należy w pierwszej kolejności bardzo dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości. Jest to bardzo ważna kwestia do ustalenia, a co najważniejsze dzięki niej unikniemy wielu dodatkowych wydatków. W celu zawarcia umowy kupna sprzedaży, koniecznie należy udać się do notariusza.

Jakie dokumenty należy przygotować przed wizytą u notariusza

Przy wizycie u notariusza musimy zabrać ze sobą przede wszystkim swój dowód osobisty, albo inny dokument tożsamości. Sprzedawca, który chce się pozbyć działki budowlanej, musi posiadać również wypis z rejestru gruntów, wypis z księgi wieczystej (ewentualnie akt notarialny lub orzeczenie sądu) oraz wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.


Formalności notarialne

Zawarcie ostatecznej umowy kupna sprzedaży działki budowlanej, jak wcześniej zostało wspomniane wymaga wizyty w kancelarii notarialnej. Jeżeli jedną ze stron umowy jest małżeństwo, to przed notariuszem musi stawić się zarówno mąż, jak i żona. Jeżeli działkę budowlaną chce sprzedaż osoba rozwiedziona, to trzeba dodatkowo ustalić, czy działka nie jest przedmiotem majątkowej wspólności małżeńskiej. Jeżeli byli małżonkowie dokonali podziału swojego majątku, to ze sprzedażą działki budowlanej nie powinno być żadnych problemów. Jeżeli do takiego podziału nie doszło, to oczywiście oboje ze stron muszą zgodzić się na podpisanie umowy.

Dobry notariusz powinien przygotować swoim klientom również umowę przedwstępną, którą warto podpisać przed zawarciem ostatecznej umowy kupna sprzedaży. Jest to bardzo pomocny dokument przede wszystkim dla tych osób, które czekają na otrzymanie kredytu z banku lub wydanie warunków zabudowy. Dzięki umowie przedwstępnej możemy zarezerwować działkę budowlaną, której zakupem jesteśmy zainteresowani.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena