Przy projektowaniu niektórych inwestycji wentylację traktuje się po macoszemu: uwzględnia się ją, bo tego wymagają przepisy, ale wielu inwestorów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne jest sprawne działanie dobrze zaprojektowanego systemu wentylacyjnego.

 

Data dodania: 2022-01-11

Wyświetleń: 936

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Nie lekceważ wentylacji – to nie jest zło konieczne

Niezbędne minimum, czyli po co przepisy wymagają wentylacji

Jeśli chodzi o uzasadnienie konieczności przewidzenia układu wentylacyjnego już na etapie projektu, to jest ono dość wąskie. W przypadku planu minimum wentylacja ma zapobiegać gromadzeniu się we wnętrzach niektórych gazów – chodzi o zapewnienie podstawowego bezpieczeństwa. Przepisy oczywiście określają, jak powinien wyglądać układ wentylacyjny w wybranych pomieszczeniach, ale nadal chodzi przede wszystkim o to, żeby stagnujące powietrze nie stało się w którymś momencie groźne.

Wentylacja magazynów: łatwiejsza kontrola temperatury i wilgotności

W nowoczesnych magazynach system klimatyzacji jest w stanie rozwiązać wiele problemów związanych z regulację temperatury i wilgotności, jednak montaż wentylacji zaprojektowanej w rozsądny sposób może – jeśli nie wyeliminować konieczność stosowania klimatyzacji, to przynajmniej ograniczyć jej użycie. Wentylacja hal i magazynów musi nadal spełniać określone przepisami wymogi, ale układ instalacji w miarę możliwości dostosowuje się do organizacji ciągów komunikacyjnych czy podziału pionowego przestrzeni magazynowej, co usprawnia odprowadzanie wilgoci i wymusza wydajniejsze mieszanie się powietrza.

To wszystko oczywiście jest sporym uproszczeniem, a szczegóły ustala się indywidualnie dla każdego projektu i jeśli chcesz poznać możliwości dla swojej inwestycji, to możesz zacząć poszukiwania tutaj: https://wroclaw-klimatyzacja.pl/wentylacja/.

Wentylacja w biurze: komfort w zasięgu ręki

Także nowoczesne biurowce dziś właściwie nie mogłyby funkcjonować bez klimatyzacji, ale znów – sprawna wentylacja, która przechodzi odpowiednio częsty serwis i czyszczenie oraz pomiary wentylacji, które weryfikują jej sprawność, może rozwiązać wiele problemów. To bardzo istotne, ponieważ w przestrzeni biurowej często robi się duszno, wilgotno, a i kurzu bywa sporo. Wentylacja do biura często nie musi mieć tak dużej mocy jak ta do magazynu, natomiast bardzo ważne jest rozsądne rozmieszczenie punktów wentylacyjnych. 

Wentylacja mechaniczna – odpowiedź na niedoskonałości klasycznych układów

Być może to, że wentylację często traktuje się jako zło konieczne, wynika z użycia jako punktu odniesienia wentylacji grawitacyjnej. Choć ma ona swoje zalety – jest przede wszystkim prosta i tania – to jej efektywność faktycznie nie zawsze jest zadowalająca. Montaż wentylacji mechanicznej z wymuszonym obiegiem powietrza, zestawami filtrów, a także systemem odzyskiwania ciepła to na pewno większa inwestycja, ale i lista korzyści jest wyraźnie dłuższa. Więcej szczegółów dotyczących obu typów instalacji poznasz, czytając ten artykuł.

Duże hale i biurowce już z racji skali najczęściej dziś korzystają właśnie z wentylacji mechanicznej. Żeby jednak taki system działał poprawnie i spełniał swoje zadanie, to konieczny jest też regularny serwis wentylacji z wymianą filtrów. Suma summarum nie są to wielkie koszty, a komfort i bezpieczeństwo w budynku naprawdę rosną.

Czas myśleć o wentylacji poważnie

Eksploatacja i montaż wentylacji – nawet dość rozbudowanych zaawansowanych układów wentylacji mechanicznej – to koszt dość niewielki w stosunku na przykład do pracy układu klimatyzacyjnego. Poza kosztami ekonomicznymi coraz częściej też zwraca się uwagę na koszty środowiskowe. Biorąc pod uwagę, że nowoczesna wentylacja mechaniczna może w niektórych przypadkach w bardzo dużym zakresie zastąpić klimatyzatory, jest to rozwiązanie coraz bardziej pożądane. Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że system wentylacji dziś niezbyt przypomina ten, który był projektowany i wykonywany 30, 20 czy nawet 10 lat temu. Ci inwestorzy, którzy mają świadomość korzyści, jakie przynosi montaż i serwis wentylacji odpowiedniej jakości, często mogą oszczędzić i stworzyć – dosłownie – całkiem korzystne środowisko do pracy. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena