W związku z letnimi upałami wiele osób decyduje się na zakup przenośnego wentylatora. Jednak kupując dobry sprzęt do wentylacji należy pamiętać o szczegółach, które są bardzo ważne w tej dziedzinie.

Data dodania: 2015-05-12

Wyświetleń: 1102

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jaki wentylator wybrać?

Jest wiele wentylatorów, to od nas zależy, który wybierzemy, jednakże nie możemy zapomnieć, że wybór nawietrznika jest zależny od miejsca w którym chcemy go usadowić oraz od budowy wentylatora.

Wentylatory wyróżniamy ze względu na ich rodzaj i zastosowanie:

  • Wentylatory promieniowe - są przeważnie polecane do zastosowań profesjonalnych. Dzięki generacji silnego strumienia powietrza dobrze sprawdzają się w warsztatach czy w studiach fotograficznych. Również przydają się podczas osuszania wykładzin i dywanów.
  • Wentylatory osiowe - wyróżniają się cichą pracą i dosyć prostą budową. Wbudowany przełącznik pozwala na regulacje prędkości wentylatora. Dzięki przetłaczaniu większej ilości powietrza o dużym ciśnieniu świetnie się sprawdzają jako wentylatory kanałowe.

Zaś ze względu na budowę, możemy odróżnić:

  • Wentylatory tradycyjne - wyposażone zazwyczaj w jedno metalowe lub plastikowe śmigło. Są używane do wentylacji małych obszarów.
  • Wentylatory kolumnowe - w przeciwieństwie do tradycyjnych, są wyposażone w wiele śmigieł, które są przymocowane do trzonu. Przeznaczone dla osób, które chcą wentylować większą powierzchnię.

Wśród wentylatorów przenośnych istnieje również podział ze względu na miejsce w którym będziemy je używać. Ze względu na obszar użytkowania wyodrębniamy wentylatory biurkowe i wentylatory stojące.

Wentylatory biurkowe posiadają niską podstawę, dzięki czemu możemy je postawić na biurku lub na stole. Są polecane osobom, które mają dużo miejsca na biurku i nie zależy im na wentylacji całego pomieszczenia.

Wentylatory stojące można umiejscowić np. na podłodze. Posiada długi stojak, który zazwyczaj jest regulowany. Owe wentylatory dzielą się na tradycyjne i kolumnowe, w których to kolumnowe są bardziej wydajne, ponieważ mają większą powierzchnię wentylacji.

Teraz gdy już posiadamy garstkę informacji o gatunkach i rodzajach wentylatorów przenośnych, czas na nieco wskazówek dotyczących wyboru najodpowiedniejszego sprzetu.

Co należy brać pod uwagę przy wyborze wentylatora?

Jest parę czynników, które najbardziej wpływają na działanie nawietrznika.

Najważniejsze z nich to: parametry oraz wykonanie. Oczywiście nie możemy zapomnieć o drobiazgach jak design, dodatkowe funkcje czy regulacje.

Przy parametrach najważniejsza jest moc, wydajność i głośność pracy wentylatora. Każdy wentylator jest urządzeniem o stosunkowo niewielkiej mocy, dlatego nazywamy je urządzeniami energooszczędnymi. Wydajność pracy wentylatora jest bardzo ważna, określa zasięg wentylacji i pozwala na wentylację większych pomieszczeń. Głośność pracy natomiast jest równie ważna; jeżeli chcemy by wentylator działał przez parę godzin to dobrze by było kupić taki sprzęt, który generuje możliwie jak najmniej hałasu.

Jeżeli chodzi o wykonanie musimy zwrócić uwagę na materiał z którego wentylator jest wykonany. Większość modeli posiada śmigło wykonane z plastiku, jednakże niektóre wersje wentylatorów posiadają stalowe co znacznie przedłuża żywotność urządzenia.

Jakość, wydajność i cena

To kolejny ważny element wentylatorów. Nie warto oszczędzać na wentylatorach, najlepsze firmy są oczywiście najdroższe, jednakże posiadają wentylatory, które są najbardziej wydajne, najmniej hałaśliwe i żywotne. Dlatego kupując, jeden wentylator z górnej półki możemy zaoszczędzić pieniądze w przyszłości, w razie awarii tańszego nawietrznika.

Uznani producenci:

  • Master
  • Prem-i-air
  • Fral
  • Bionaire
  • NScessity

Oczywiście możemy zakupić tani wentylator w granicach 60-100 zł, a nawet wentylator, którego cena przekracza 1000 zł, decyzja należy do nas. Przy wentylatorach cena równa się jakość.

Przy wyborze klienci kierują się zazwyczaj ceną, jakością i wydajnością. Im większa cena, tym bardziej wydajny jest sprzęt. Dlatego jeżeli na prawdę nam zależy na bardzo dobrym sprzęcie to nie powinniśmy oszczędzać, tylko wybrać wentylator, który gwarantuje najwyższą jakośc i wydajność. Natomiast jeżeli mamy ograniczony budżet i nie potrzebujemy dodatkowych funkcji (bo po prostu ich nie będziemy używać), to musimy połączyć cenę z wydajnością, już w okolicach 100-200 zł można kupić dobry sprzęt do mieszkania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena