Czy wiesz, że lądowisko dla helikoptera może w Polsce założyć nawet prywatna osoba? O czym warto pamiętać przed przygotowaniem miejsca do startów i lądowań i z czego wykonać nawierzchnię? Sprawdźmy!

Data dodania: 2022-05-17

Wyświetleń: 1218

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Lądowisko dla helikoptera – z czego może być wykonane?

Lądowisko helikoptera – wymagania co do terenu

Założenie lądowiska dla helikoptera wymaga przygotowania i złożenia szeregu dokumentów. Przede wszystkim konieczne będzie uzyskanie pozytywnych opinii oraz zgód organu wykonawczego gminy, na której terenie lądowisko ma powstać. Zależnie od rodzaju gminy i jej wielkości może to być odpowiednio wójt, burmistrz albo prezydent.

Dlatego też, zanim rozpoczniesz prace przygotowawcze pod lądowisko helikoptera, wspomniany organ wykonawczy musi wydać na ten temat pozytywną opinię. W dokumencie tym stwierdzi, czy Twoje plany są zgodne z ustaleniami polityki przestrzennej gminy oraz miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wójt lub prezydent sprawdzi również, czy – zdaniem gminy – wskazany przez Ciebie teren w ogóle może zostać wykorzystany jako lądowisko dla helikopterów.

Od razu warto wystąpić również o wydanie decyzji środowiskowej. Umożliwia ona uzyskanie pozwolenia na budowę oraz określa, w jaki sposób wykonywać prace, aby stan środowiska nie uległ pogorszeniu.

Kiedy uzyskasz już potrzebne dokumenty, będziesz mógł przejść do konkretnych prac przygotowawczych.

Bezpieczne lądowanie helikoptera – jak przygotować nawierzchnię?

Jak dużego nakładu pracy wymaga przygotowanie lądowiska dla helikopterów? Wymagania, wbrew pozorom, wcale nie są wyśrubowane! Jeśli tylko zechcesz, prace mogą posuwać się naprzód bez większych przeszkód i zakończyć bardzo szybko. Jak to możliwe? Wystarczy, że jako nawierzchnię wykorzystasz nowoczesne płyty plastikowe – np. płyty drogowe od GeoProduct.pl. Wytrzymują one bardzo duże obciążenia – zależnie od wybranego rodzaju do 35 lub nawet 50 ton! Co więcej, są niewielkie i lekkie. Pojedynczy element waży zaledwie 27 kg (cieńsza płyta) lub 37 kg (płyta grubsza). Oznacza to, że do ułożenia nawierzchni lądowiska nie trzeba korzystać z ciężkiego sprzętu – wystarczy kilku monterów i podstawowe narzędzia.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat systemu płyt drogowych? Sprawdź informacje u źródła – odwiedź stronę producenta: sklep geoproduct.pl.

Gdzie można lądować helikopterem? To oczywiście zależy od sytuacji i możliwości Jednak najbezpieczniej wylądować tam, gdzie powstało specjalnie przygotowane lądowisko. W stworzeniu go Tobie lub Twojej firmie pomogą nowoczesne rozwiązania – warto więc wziąć je pod uwagę i w ten sposób zmniejszyć koszty inwestycji, a także przyspieszyć i ułatwić pracę.

Autor: Jacob Lund
Źródło: stock.adobe.com

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena