Wielu kierowców nie zna swoich samochodów tak dobrze, jak mogłoby się im wydawać. Przykładem, który to obrazuje, jest ich świadomość na temat turbiny w silniku ich samochodu. Większość kierowców diesla jest przekonanych, że silnik wyposażony jest w turbinę, natomiast użytkownicy samochodów benzynowych przeciwnie. 

Data dodania: 2016-09-30

Wyświetleń: 977

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy w twoim samochodzie jest turbina?

Czy zawsze jest to prawda? Jak nie trudno się domyślić odpowiedź brzmi: NIE! Prawdą jest, że bardzo dużo silników diesla wyposażonych jest w turbiny, jednak coraz częściej w turbiny wyposażane są również silniki benzynowe.

Na początku wyjaśnijmy jednak, czym jest turbina. Właściwie mówiąc o turbinie w samochodzie, zazwyczaj mamy na myśli turbosprężarkę, czyli połączenie turbiny i sprężarki. Te dwa elementy składają się na maszynę wirnikową osadzoną na wspólnym wale. Turbina odpowiada za doładowanie silnika, co oznacza, że możemy nią doładować zarówno silnik diesla, jak i benzynowy. Do zasilania turbina wykorzystuje spaliny z silnika, natomiast sprężarka zasilana jest wałem. Wał ten odpowiada również za połączenie tych dwóch elementów ze sobą. Dzięki temu sprężarka dostarcza do silnika sprężone powietrze, które nadaje mu więcej mocy.

Do niedawna turbosprężarki były domeną wyłącznie samochodów sportowych i silników wysokoprężnych. Montowanie turbosprężarek wraz z silnikami wysokoprężnymi było związane z niską wydajnością tych silników. Jednak wraz z rozwojem technologi oraz różnego rodzaju lobby ekologicznemu, turbiny zaczęto montować również w silnikach benzynowych. Obecnie, turbiny znajdziemy nawet w bardzo małych silnikach benzynowych.

Podczas swojej pracy turbina osiąga bardzo duże prędkości obrotowe rzędu 220 tysięcy obrotów w ciągu minuty, a jej temperatura robocza potrafi sięgać 1000 stopni Celsjusza. Dlatego, jeżeli zależy nam na tym, by nasz silnik dłużej cieszył się odpowiednią sprawnością, warto o niego zadbać. Stosowanie wysokiej jakości olei silnikowych oraz regularne sprawdzanie ich stanu, jest bardzo dobrą praktyką, dzięki której nasz silnik dłużej będzie cieszył się dobrą wydajnością.

Na kondycje naszego silnika i turbosprężarki, ma również styl naszej jazdy. Zaraz po uruchomieniu silnika, nie powinniśmy wrzucać go na wysokie obroty, ponieważ olej mógł nie dostać się jeszcze do wszystkich zakamarków, a to może spowodować nawet uszkodzenie silnika. Po dłużej jeździe warto również chwile odczekać, zanim zgasimy silnik, by silnik zszedł ze swoich wyższych obrotów.

Czasami bywa jednak tak, że nasza turbina uległa uszkodzeniu lub po prostu pod wpływem długotrwałego użytkowania wymaga regeneracji. Warto wtedy rozejrzeć się za odpowiednią pracownią regeneracji turbin. W tego typu miejscu nasza turbina zostanie rozebrana na części pierwsze, dokładnie wyczyszczona, a wyeksploatowane elementy wymienione na nowe.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena