Około 50 lub 100 lat temu oszczędzanie polegało na wytwarzaniu maksymalnej ilości dóbr we własnym zakresie. Osoby mieszkające na wsi uprawiały ogródki w pobliżu domu, a ludzie żyjący w miastach zajmowali się ogrodami działkowymi, gdzie można było miło spędzać czas przy zbieraniu jabłek czy sadzeniu marchwi. Jak wygląda oszczędzanie obecnie? Ile się zmieniło?

Data dodania: 2016-09-29

Wyświetleń: 905

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Oszczędzanie XXI wieku

Co się zmieniło?

Podstawową zmianą, która odmieniła oszczędzanie jest zwiększone zużycie prądu. Wiele urządzeń działających w domu, generuje podwyższony pobór energii elektrycznej. Każde pomieszczenie w mieszkaniu jest zaopatrzone w przynajmniej jedną żarówkę, a ponadto we wszystkich domach znajduje się pralka, lodówka, żelazko i piekarnik. Coraz więcej osób decyduje się na zakup urządzeń dodatkowych takich jak suszarka, blender, sokowirówka, lokówka, mikrofalówka, czajnik elektryczny, nawilżacz powietrza i wiele innych. Efektem takich zakupów są wysokie rachunki za energię elektryczną. Na przeciw temu wyszli producenci sprzętu AGD i RTV, którzy wprowadzili tak zwane klasy energetyczne. Taka klasyfikacja rozpoczyna się od klasy energetycznej A+++ i kończy na D. Decydując się na zakup np. lodówki należy kierować się nie tylko ceną, ale również szacowanym zużyciem prądu, co automatycznie zmniejsza rachunki.

Żarówki

Doskonałym sposobem na oszczędzanie jest stosowanie żarówek LEDowych oraz energooszczędnych. Obecnie raczej nie stosuje się tradycyjnego oświetlenia, które zużywa łącznie około 80-100 watów energii elektrycznej w jednym pomieszczeniu, lecz zamienia się je na oświetlenie potrzebujące około 15 watów.

Panele fotowoltaiczne

Doskonałym rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku. Dzięki zastosowaniu tej technologii można zamienić energię świetlną na elektryczną, następnie sprzedać ją do firmy energetycznej i jednocześnie obniżać rachunki.

Dom pasywny

Budowa domu powinna być wcześniej dobrze zaplanowana i przemyślana w przyszłościowej perspektywie. Inwestycja w dom pasywny zwraca się po kilku lub kilkunastu latach poprzez znacznie obniżone rachunków za ogrzewanie.

Dom inteligentny

Instalacja sieci urządzeń sterowanych poprzez jeden system pozwala na zdalne zarządzanie nimi. W domu inteligentnym można obniżyć znacznie koszty rachunków poprzez zaprogramowanie systemu włączania i wyłączania światła, regulację rolet co powoduje nagrzewanie pomieszczeń poprzez naświetlanie ich promieniami słonecznymi.

Największą zaletą domów inteligentnych w kwestii oszczędności jest możliwość zdalnej regulacji ogrzewania. W ten sposób można je włączać i wyłączać zależnie od potrzeb mieszkańców.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena