Własna firma to wiele zalet, o czym chce przekonać się coraz więcej osób. Dlatego chętnie zakładają działalności, licząc na finansowe wsparcie z funduszy unijnych. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mają szanse na uzyskanie dotacji.

Data dodania: 2016-09-23

Wyświetleń: 904

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kto ma szansę na dotację unijną?

Już od dawna wiadomo, że perspektywa budżetowa Unii Europejskiej na lata 2014-2020 z założenia miała przynieść 82,5 mld euro dofinansowania. W ramach programów ogólnopolskich oraz regionalnych przyznawane są dotacje oraz udzielane poręczenia i pożyczki referencyjne. Jako że 2 lata obowiązywania nowego budżetu już za nami, część pieniędzy została wykorzystana. Nadal można jednak składać wnioski, chcąc uzyskać finansowe wsparcie. Wystarczy wejść na https://www.ideabank.pl/fundusze-europejskie-dotacje-unijne-dla-firm i skorzystać z wygodnego konfiguratora dotacji dopasowanych do branży przedsięwzięcia.

Skąd pozyskać środki na firmę?

Jak wynika z danych publikowanych w serwisach poświęconych tematyce dotacji unijnych, firmy mogą poszukiwać głównie w ramach B+R (prac badawczo-rozwojowych). Warto zapoznać się z Programem Operacyjnym Inteligentny Rozwój, operacyjnymi programami regionalnymi, programami finansowanymi przez NCBR czy programami europejskimi np. Horyzont 2020.

Warto zajrzeć na stronę https://www.ideabank.pl/dotacje-unijne-fundusze-dla-firm, by sprawdzić listę aktualnych dotacji, w ramach których można ubiegać się o środki finansowe.

Pomysły wpisujące się w inteligentne projekty

Jak pokazuje doświadczenie lat poprzednich, największe szanse na uzyskanie wsparcia finansowego z Unii Europejskiej mają pomysły na przedsiębiorstwa, które wpiszą się w założenia Krajowych Inteligentnych Specjalizacji lub ich regionalne odpowiedniki. Ich wprowadzenie miało na celu, by uniknąć rozdysponowania milionów na inwestycje w mało perspektywicznych sektorach, a skoncentrować się na tych branżach, w których Europa ma spore szanse stać się światowym liderem.

Obiecująca współpraca z naukowcami

Przy ocenie wniosków o dotację unijną dodatkowe punkty przyznawane są tym firmom, które do współpracy zaproszą naukowców. W tym przypadku można korzystać z Programów Operacyjnych: Polska Cyfrowa, Inteligentny Rozwój oraz Wiedza-Edukacja-Rozwój, mogąc otrzymać część środków z przyznanych 20 mld złotych na wsparcie prac badawczo-rozwojowych.

Działalność z perspektywą międzynarodowej współpracy

Jeśli masz w planach, by twoja firma rozpoczęła międzynarodową ekspansję, możesz zapunktować przy staraniach się o dotację. W praktyce okazuje się bowiem, że premiowane są przedsięwzięcia, które przygotowują się do wejścia na rynki zagraniczne. Ponadto znajdą się również środki pozwalające na zdobycie międzynarodowych patentów.  

Jeśli nie dotacje, to pożyczki

Jeżeli okaże się, że twój pomysł nie spotkał się z aprobatą ze strony przyznających dotacje, nic straconego. Możesz ubiegać się nie o bezzwrotną dotację, a o pożyczkę na korzystnych warunkach. Dzięki temu pozyskasz środki, mogąc prężnym krokiem wejść na rynek i dążyć do osiągnięcia sukcesu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena