Każdy program ogłaszany przez Unię Europejską, Europejski Obszar Gospodarczy czy inny podmiot różni się. Znalezienie pomysłu na projekt to dopiero pierwszy etap pracy. Pamietajmy, że samo jego zgłoszenie nie gwarantuje dofinansowania.

Data dodania: 2011-04-28

Wyświetleń: 2889

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 

Każdy program ogłaszany przez Unię Europejską, Europejski Obszar Gospodarczy czy inny podmiot różni się. Znalezienie pomysłu na projekt to dopiero pierwszy etap pracy. Pamietajmy, że samo jego złożenie nie gwarantuje dofinansowania. To eksperci decydują, który wniosek jest najlepszy, najlepiej spełnia cele danego programu i przyniesie najwięcej korzyści dla odbiorców. Wcześniej jednak może być odrzucony ze względów formalnych. Przed złożeniem wniosku warto szczegółowo przestudiować dostępne podręczniki, poszukać informacji, poczytać doświadczenia innych. Na co warto zwrócić uwagę w Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy adresowanym do organizacji pozarządowych?

Ocena merytoryczna

Po przejściu oceny formalnej, każdy projekt zostaje poddany eksperckiej ocenie merytorycznej. Na tym etapie sprawdza się m.in. stopień realizacji celów programu, uzasadnienie realizacji projektu z wyznaczeniem potrzeb odbiorców, zdolność wnioskodawcy do wdrożenia założonych działań i ich spójność, kwalifikowalność kosztów, oczekiwane rezultaty, poprawność harmonogramu. 

Ocena merytoryczna projektów w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych składa się właściwie z dwóch części. Najpierw sprawdza się, czy projekt spełnia kryterium spójności. Jeśli wynik jest pozytywny, ocenia podlega dalsza część. W odmiennym przypadku, projekt zostaje zdyskwalifikowany.

Dofinansowanie otrzymają tylko projekty, które uzyskają minimum 101 punktów w ocenie merytorycznej, pod warunkiem, że w ramach kryterium spójności zdobyły co najmniej 50 proc. możliwych punktów tj. minimum 10. Warto o tym pamiętać, przystępując do wypełniania wniosku.

Wkład własny

Wiele organizacji ma problem z zabezpieczeniem wkładu własnego. W przypadku Funduszu dla organizacji pozarządowych, nie powinno być z tym problemu. Program przewiduje dofinansowanie na poziomie 90 proc. wszystkich kosztów. Wkład własny tj. 10 proc. można zagwarantować w postaci środków trwałych i wkładu finansowego. Jeżeli zakładamy obydwa źródła, wkład finansowy musi wynosić 2 proc. całkowitych kosztów kwalifikowalnych. Ponadto wkład własny i/lub finansowy może być wniesiony przez partnerów lub sponsorów projektu, co stanowi spore uproszczenie dla podmiotów aplikujących.

Badania

Każdy z projektów musi zaspakajać określone potrzeby, wykazane na podstawie rzetelnych i wiarygodnych źródeł informacji. Należy tutaj powoływać się na statystyki, analizy, raporty z badań społecznych zrealizowane przez ministerstwa, samorządy, rozpoznawane instytucje.

Partnerstwo

Dużą rolę w projekcie gra partnerstwo. Co prawda można składać wnioski bez udziału partnera, ale projekt traci wtedy 10 punktów na starcie. Jeśli więc realizujemy projekt z co najmniej jednym partnerem zagranicznym (szwajcarskim lub z Unii Europejskiej) zyskujemy 10 punktów w ocenie merytorycznej. W przypadku, gdy w projekt zaangażowany jest jeden partner krajowy, otrzymujemy 5 punktów, natomiast działając w pojedynkę dostajemy punktów 0.

Kryterium spójności społeczno - gospodarczej

Uprzywilejowaną pozycję mają wnioskodawcy, którzy spełniają kryterium spójności geograficznej. Jeżeli siedziba podmiotu aplikującego lub siedziba organizacji partnerskiej znajduje się na terytorium województwa małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego lub świętokrzyskiego, projekt otrzymuje maksymalnie dodatkowe 10 punktów. Podobnie, gdy realizujemy działania na terytorium jednego ze wskazanych województw.

Dobry pomysł stanowi jedynie 50 proc. sukcesu. Aby uzyskać dofinansowanie należy precyzyjnie określić wszystkie elementy podlegające ocenia formalnej i merytorycznej. Warto się do tego przyłożyć. W końcu często od dofinansowania zewnętrznego zależy realizacja projektu.

 

Zobacz także:

Pieniądze na społeczeństwo obywatelskie

Carrotmob - buycott zamiast bojkotu o biznes przyjazny środowisku

Carrotmob - społeczny fun nie tylko dla zabawy

Licencja: Creative Commons
0 Ocena