Konstrukcja systemów alarmowych, które możemy zamontować w swoim domu jest znacznie prostsza niż się nam wydaje. Producenci i dystrybutorzy alarmów przygotowują specjalne zestawy urządzeń, które można zamontować samodzielnie. Z czego składają się takie zestawy i jaka jest ich cena?

Data dodania: 2016-08-31

Wyświetleń: 556

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Cena zestawów alarmowych

Większość osób od razu zainteresowana jest ceną takiego zestawu. Przeglądając oferty sklepów internetowych można szybko zauważyć, że prosty zestaw alarmowy kosztuje w granicach od 600 złotych do nawet 2,5 tysiąca złotych. Koszt uzależniony jest od funkcji, ilości elementów, jakości czy wielkości chronionego obiektu.

Warto zatem przemyśleć dokładnie zagrożenie, przed którym chcemy się uchronić. Czy w takim wypadku wystarczą same czujniki ruchu, otwarcia drzwi oraz okien? Czy warto także pokusić się o instalację czujników dymu?
Dużą popularnością cieszą się alarmy z elektrozaworami, które instaluje się tuż przy głównej rurze doprowadzającej wodę.

Gdzie można zainstalować alarm?

Miejsca instalacji alarmu mogą być różne - może to być wnętrze budynku, czyli ochrona przed niepowołanymi osobami, a także przestrzeń na zewnątrz. Rodzaj instalacji zależy w dużej mierze od rodzaju komunikatu. W wyniku tego alarmy mogą być zsynchronizowane z czujnikami ruchu, dymu, gazu, czadu, temperatury, otwarcia drzwi, a także z czujnikiem wody. Dzięki czemu zainteresowana osoba dostaje odpowiedni komunikat, który informuje o zaistniałej sytuacji, a także uruchamia.

Jak działa alarm?

Działanie alarmu jest bardzo proste. W przypadku gdy dany czujnik wykryje zagrożenie, wysyła sygnał do centrali alarmowej. Wówczas centrala aktywuje alarm oraz wysyła komunikat na wskazany telefon. Następnie wysyłana jest informacja do kolejnego urządzenia, którego zadaniem jest uruchomić zraszacze (w przypadku pożaru), odciąć dopływ wody (w sytuacji pęknięcia rury, awarii pralki, zmywarki), gazu (gdy przypadkowo został zalany palnik w kuchence). Właściwy proces funkcjonowania alarmu zależy od odpowiedniego zaprogramowania centrali alarmowej.

Kupując wybrany zestaw otrzymujemy całą aparaturę, którą można zainstalować w domu. Każdy zawiera odpowiedni opis z jakich elementów się składa oraz gdzie jest przeznaczony. Z reguły zestawy alarmowe składają się z czujników, centrali alarmowej, pilotów sterujących centralą oraz innych dodatków. Do zestawów alarmowych nie jest dołączane okablowanie, które trzeba nabyć oddzielnie.

Licencja: Creative Commons