Dom każdemu kojarzy się z bezpieczeństwem, spokojem i ciepłą atmosferą. Żeby mógł spełnić zadanie bezpiecznej dla mieszkańców domowej oazy, nie narażonej na wejście „nieproszonych gości” warto zainwestować w nowoczesny system zabezpieczeń, którego podstawowym zadaniem jest ochrona przed włamaniem.

Data dodania: 2015-04-01

Wyświetleń: 809

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Domowy system zabezpieczeń

Klasyczny system zabezpieczeń jest kombinacją odpowiednio współpracujących ze sobą urządzeń, których działanie polega na szybkim wykryciu zagrożenia i zareagowania na nie ostrym dźwiękiem lub sygnalizacją świetlną, a następnie poinformowaniu o wystąpieniu tego rodzaju zdarzeniu właściciela lub zatrudnioną firmę ochroniarską. Prawidłowo zainstalowany alarm po uruchomieniu powinien natychmiast zareagować na otworzenie lub wyważenie drzwi, rozbicie okna, a nawet ruch w polu widzenia rozmieszczonych w domu i na jego zewnątrz czujników.

Odpowiednio zainstalowany alarm, z dobrze rozmieszczonymi czujnikami ruchu jest w dzisiejszych czasach pełnych rozboju i napaści najlepszym zabezpieczeniem domowego miru. W większości przypadków na system zabezpieczeń przeznaczony do budynków mieszkalnych składa się: centrala alarmowa, manipulator, czujniki, sygnalizator alarmowy i dodatkowe przyciski napadowe.

Będącą sercem systemu alarmowego centralę montuje się zazwyczaj w trudno dostępnej dla obcej osoby części domu, by w razie włamania utrudnić jej zniszczenie. Manipulator, którego zadaniem jest zarządzanie całym systemem alarmowym poprzez odpowiednie szyfrowanie funkcji zainstalowany powinien być tuż przy drzwiach wejściowych. Taka lokalizacja manipulatora ułatwia komfortową obsługę wyłączenia alarmu po wejściu do domu lub jego uruchomienia przed wyjściem. W sprzedaży dostępne są modele manipulatorów w zależności od preferencji klienta z wyświetlaczem LED bądź LCD.

O tym czy dom został odpowiednio zabezpieczony przed włamaniem w dużej mierze zależy dobrze przemyślane rozmieszczenie czajników alarmowych. Klasyczne czujniki, które uruchamiają alarm reagują nie tylko na ruch ale nawet na zmianę temperatury. Dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w pobliżu drzwi wejściowych, garażowych oraz wejścia do piwnicy. Czujniki powinny znaleźć się również w pobliżu okien i miejsca, które ze względu na wartość szczególnie wymaga ochrony.

Reagujące na ruch czujniki, po wykryciu zagrożenia przesyłają do centrali sygnał, co powoduje natychmiastowe załączenie się sygnalizatora alarmowego, który zaczyna emitować odstraszający włamywacza dźwięk o niskiej częstotliwości bądź uruchomienie sygnalizacji świetlnej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena