Co zrobić w sytuacji, gdy założona przez nas polisolokata nie przynosi żadnych zysków? Jedynym rozwiązaniem jest zakończyć umowę i otrzymać tzw. wartość wykupu.

Data dodania: 2016-08-30

Wyświetleń: 799

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym jest wartość wykupu?

 Jak jednak pokazują przykłady wielu osób, zamknięcie niekorzystnego rachunku nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wartość wykupu okazuje się zaskakująco mała, a na dodatek zostaniemy obarczeni wysoką opłatą likwidacyjną! Przeczytaj, czym jest wartość wykupu i jaki ma związek z likwidacją polisolokaty.

Niekorzystna polisokolata

Pan Tomasz postanowił założyć polisolokatę. Polecane przez towarzystwa ubezpieczeniowe rozwiązanie wydawało się najlepszym pomysłem, bo łączyło lokatę inwestycyjną z polisą na życie. Tak zaczyna się jedna z wielu historii, które kilka lat temu, na fali popularności polisolokat, spotkały tysiące Polaków.

Po pewnym czasie pan Tomasz uświadomił sobie, iż polisolokata nie przynosi mu żadnych zysków. Naturalną decyzją było więc zamknięcie produktu i otrzymanie należnej mu z tego tytułu wartości wykupu. Niestety, ubezpieczyciel oznajmił panu Tomaszowi, że zerwanie umowy wiąże się z wysokimi opłatami likwidacyjnymi, które oznaczały utratę praktycznie wszystkich zgromadzonych środków.

Wartość wykupu a zamknięcie polisolokaty

Wartość wykupu to nic innego jak suma pieniędzy wynikająca ze zwrotu zainwestowanych na polisolokacie środków. Ustalana jest ona na podstawie sumy zgromadzonych na rachunku jednostek, która następnie mnożona jest przez ich aktualną wartość. Towarzystwa ubezpieczeniowe zwykły jednak przypisywać sobie prawo do żądania od klientów wysokiego „wynagrodzenia” na rzecz wcześniejszej likwidacji produktu, wymagając od nich tzw. opłaty likwidacyjnej.

Warto przy tym pamiętać, iż w umowach nie zawsze stosowano określenie “opłata likwidacyjna”. W rzeczywistości jednak, bez względu na to, czy towarzystwa ubezpieczeniowe nazywają ten koszt “opłatą za wykup czy “opłatą likwidacyjną”, dotyczył on tego samego niedozwolonego mechanizmu.

Należy podkreślić, iż klienci, od których towarzystwa ubezpieczeniowe nieuczciwie pobrały wysokie opłaty, mogą dochodzić swych roszczeń na drodze sądowej, żądając zwrotu zabranych im pieniędzy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena