Większości ludzi malowanie kojarzy się jedynie z malowaniem mieszkania. Widzą oni pędzel, wałek i farby. Jednak istnieje również wiele innych technik malowania, które są wykorzystywane do różnych innych celów. Jedną z takich technik jest malowanie proszkowe.

Data dodania: 2016-07-29

Wyświetleń: 545

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Malowanie proszkowe, kilka podstawowych informacji

Malowanie proszkowe polega na nakładaniu specjalnej farby w proszku, która jest naelektryzowana i dobrze przylega do takich powierzchni jak np. metal. Farba jest więc utrzymywana na danym elemencie, najczęściej metalowym, dzięki siłom elektrostatycznym.

Najpopularniejsze są dwie techniki malowania proszkowego, jest to:
natrysk elektrostatycznym – metoda ta potocznie nazywana jest metodą „koronową” i wykorzystuje się do niej wysokie napięcie rzędu 40-100 kV
natrysk elektrokinetyczny – jego potoczna nazwa to „tribo”, ponieważ natrysk odbywa się dzięki triboelektryzacji, metoda ta polega na tarciu.

Tak nałożona farba poddawana jest następnie działaniu wysokiej temperatury zazwyczaj 140-200 stopni Celsjusza. Prowadzi to do roztopienia i polimeryzacji proszku farbującego. Tak nałożona warstwa farby chroni dany element przed działaniem korozji, chemikaliów, a także niektórymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Malowanie proszkowe ma też wiele innych zalet, należą do nich m.in.:
- bardzo małe straty w wykorzystywaniu materiału malarskiego
- możliwość zastosowania zamkniętych układów wentylacyjnych, dzięki czemu możliwe są oszczędności energetyczne
- dobrze maskuje niedoskonałości powstałe w wyniku obróbki mechanicznej
- ekologiczna, nie emituje rozpuszczalników i rozcieńczalników do środowiska

Do malowania proszkowego można stosować kilka rodzajów farb, każda z nich ma swoje wady i zalety. Warto zapoznać się wcześniej z ich podstawowymi właściwościami, aby dobrać taką, która będzie najlepsza dla nas.

Farby poliestrowe – są odporne na działanie środowiska zewnętrznego, dobrze chronią przed korozją i drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi oraz promieniowaniem ultrafioletowym. Bardzo dobrze kryją i trzymają swój kolor.

Farby epoksydowe – powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie zależy nam na jak największej odporności na czynniki chemiczne. Oprócz tego również dobrze chronię przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi. Powinny być jednak stosowane wewnątrz pomieszczeń, ponieważ nie są zbyt odporne na warunki środowiska zewnętrznego, w szczególności na promieniowanie ultrafioletowe.

Farby epoksydowo-poliestrowe – łączą one niektóre zalety dwóch poprzednich farb, jednak są stosowane najczęściej wewnątrz. Są odporne na różnego rodzaju zarysowania, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki chemiczne.

Farby poliestrowe fasadowe – bardzo szybko twardnieją, są elastyczne i odporne na różne czynniki zewnętrzne. Używane są najczęściej do malowania urządzeń budowlanych i maszyn rolniczych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona