Tour de France po raz pierwszy został rozegrany w 1903 roku. Wówczas zawodnicy mieli do przejechania 2500 km i rywalizowali w sześciu etapach. Obecnie TdF rozrósł się, jest bardziej widowiskowy i wyczerpujący. Kolarze muszą przejechać 20-22 etapów, czyli około 4000 km. W wyścigu prowadzone są różne klasyfikacje: ta najważniejsza, to oczywiście generalna, która wyłania końcowego triumfatora francuskiego święta. Możemy wyróżnić także górską – tą którą w 2014 roku wygrał Rafał Majka, punktową i młodzieżową.
W historii najwięcej zwycięstw odniósł Lance Armstrong, który na francuskiej ziemi triumfował 6-krotnie, natomiast 5 razy klasyfikację generalną na 1. pozycji kończyli: J. Anquetil, E. Merckx, B. Hinault oraz M. Indurain. W polskich dziejach na przestrzeni lat najlepiej zaprezentował się Zenon Jaskuła, który w 1993 roku zajął 3. miejsce w „generalce” oraz zwyciężył w górskim etapie.
Tour de France 2016 będzie liczył 3419 kilometrów i 21 etapów. Rywalizacja rozpocznie się 2 lipca, a zakończy tradycyjnie na Polach Elizejskich 24 lipca. Faworyci? Eksperci upatrują zwycięzców przede wszystkim w wielkim trio, czyli w Chrisie Froome, Nairo Quintanie oraz Alberto Contadorze. Jednak polscy kibice trzymają kciuki przede wszystkim za Rafała Majkę, który w 2014 roku zabłyszczał we francuskim wyścigu i wygrał klasyfikację górską. Czekamy na powtórkę z rozrywki!
A
jak
ASTANA
Astana Pro Team, czyli kazachska grupa kolarska, która została założona w 2007 roku. Większość fanatyków dwóch kółek się zgodzi, że to jedna z najbardziej kontrowersyjnych ekip. Liderem przez lata był Rosjanin Aleksander Winokurow, choć z turniejem dookoła Francji nie ma najlepszych wspomnień, ponieważ wykryto w jego organizmie niedozwolone substancje. Obecnie Astanę do zwycięstwa będzie miał poprowadzić Fabio Aru, któremu pomagać ma Vincenzo Nibali.
B
jak
BAHRAJN
Magazyn kolarski „Cycling Weekly” napisał w jednym z artykułów, że w Wielkiej Pętli zostanie zaprezentowana nowa grupa, która swoje istnieje zawdzięcza pieniądzom, które przekazał książę bin Hamad Al Khalifa z Bahrajnu. Eksperci widzą w tej kolarskiej drużynie takich zawodników jak Nibali, Alberto Contador czy nawet… Rafał Majka.
C
jak
CONTADOR
Hiszpan to jeden z najbardziej znanych i docenianych sportowców. W wielkich tourach triumfował aż siedmiokrotnie. Ostatnio w mediach pojawiały się informacje o zakończeniu kariery przez Contadora, ale póki co sprawa nieco ucichła i chyba jest nieaktualna. Jest na liście TdF, ma wielką motywację i pojedzie do Francji z myślą o zwycięstwie.
E
jak
ETIOPIA
Etiopia to kraj, który raczej nie kojarzy się z kolarstwem, raczej z lekkoatletyką, biorąc pod uwagę niesamowitą szybkość, wytrzymałość i wydolność spowodowaną warunkami życia w tym kraju. Jednak Tsgabu Grmay postanowił wsiąść na rower i „posmakować” kolarskiego światka. Jest takim cichym bohaterem – ma za sobą już start w Giro d’Italia i Vuelta a Espana. A kolejnym jego celem jest ukończenie Tour de France. Wszystko jest zatem możliwe!
F
jak
FROOME
Chris Froome… podobno, gdy zaczynał zawodowe ściganie to nie umiał… jeździć na rowerze. Teraz jednak to jeden z czołowych kolarzy, którzy na najważniejszych wyścigach rzadko kiedy zawodzą. W Tour de France wygrywał dwa razy, czy będzie trzeci triumf? Przekonamy się niebawem, ale ma duże szanse być jedną z gwiazd tegorocznej edycji.
G
jak
GRY W CHOWANEGO
Mamy tu na myśli wypowiedzi Contadora i Froome’a. Obaj zawodnicy zawsze przed startem wielkiego touru podsycają atmosferę, udzielają wymijających wywiadów i wzbudzają ciekawość fanów.
H
jak
HANSEN
Adam Hansen – Australijczyk, który zasługuje na miano najtwardszego kolarza świata. Jest bardzo wytrzymałym zawodnikiem i jest przygotowany na reżim startowy. Od 2011 roku startuje we wszystkich trzytygodniowych wyścigach. Mało który sportowiec może się pochwalić takimi statystykami. Rok temu na trasie w TdF uczestniczył w jednej z najbardziej niebezpiecznych kraks – wybił bark i mógł się wycofać. Jednak Hansen powiedział, że mimo wszystko, chce dalej jechać. Nie wygrał we Francji, ale zwyciężył z własnym sobą i dał przykład, jak należy walczyć.
M
jak
MOTODOPING
Niedawno w mediach było głośno o tzw. technicznych dopingowiczach. Chodzi tutaj o słynne rowery z silniczkami – jest wiele sygnałów odnośnie tego sposobu wspomagania się. Jednak trudno ten problem zdiagnozować i całkiem wyeliminować. Jean-Pierre Verdy – kontroler Francuskiej Agencji Antydopingowej powiedział w jednym z wywiadów, że choć nie ma dowodów, to prawdopodobnie w 2015 roku na rowerze z silnikiem jeździło 12 kolarzy.
N
jak
NAIRO QUINTANA
Pisząc ten alfabet, nie można byłoby nie wspomnieć o tym zawodniku. Co prawda, w tym roku kibice liczą na walkę Froome’a z Contadorem – to oni są faworytami, ale kto wie, czy właśnie Quintana nie pokusi się o zwycięstwo w TdF. Kolumbijczyk ma na swoim koncie już wiele sukcesów – te najcenniejsze to oczywiście triumf w 2014 roku w Giro d’Italia oraz 2013 i 2015 roku w Wielkiej Pętli.
P
jak POLACY
W tegorocznym Tour de France na trasie zobaczymy pięciu Polaków. Będą to: Bartosz Huzarski, Maciej Bodnar, Paweł Poljański, Rafał Majka oraz Michał Kwiatkowski. Największe oczekiwania są pokładane w Majce, który już pokazał, że może wygrywać na wielkich tourach. W 2014 roku wygrał 14. i 17. etap oraz okazał się najlepszym góralem. Natomiast rok później triumfował w 11. odcinku francuskiej imprezy. Jak będzie tym razem? Kolarz z Zegartowic ma jedno zadanie – pomóc Contadorowi, ale przecież niejednokrotnie pokazywał, że mimo, iż miał pomagać koledze z drużyny, to sam odnosił niemałe sukcesy.
S
jak
STRACH
Po ataku terrorystycznym w Paryżu wszyscy drżą także o bezpieczeństwo w TdF. Z tego powodu został powołany specjalny oddział antyterrorystyczny, który będzie patrolować sytuację z ziemi, jak i z powietrza. Biorąc pod uwagę cały wyścig, to na straży będzie stało 2300 policjantów.
T
jak
TINKOFF
To jedna z najlepszych grup kolarskich, w jej skład wchodzą tacy kolarze jak: Majka, Contador, Peter Sagan. Słowak co roku prezentuje bardzo wyrównaną dyspozycję – od czterech lat jest najlepszy w klasyfikacji punktowej. Jednak 26-latek ma apetyt na końcowy triumf, na który czeka od 2013 roku.
W
jak
WINO
Francja to kraj, który kojarzy się między innymi z winem. Dlatego może dziwić fakt, że oficjalnym trunkiem Tour de France jest Cono Sur, czyli wino pochodzące z Chile. Francuzi są z tego powodu oburzeni i zapowiadają, że sytuacja musi się zmienić, inaczej będą demonstracje.
V
jak
VENTOUX
W TdF 2016 zawodnicy będą wjeżdżać pod Mont Ventoux, szczyt który wznosi się na 1912 m n.p.m. Będzie to jeden z najcięższych etapów – wspinaczka będzie liczyła 23 kilometry, a średni kąt nachylenia to 7 procent. Nawet najlepsi kolarze mogą mieć problemy z podjazdem, a najgroźniejsi powinni być Francuzi, którzy znają ten teren, jak nikt inny.
Z
jak
ZAKARIN
27-letni Zakarin z Rosji to jeden z najbardziej wszechstronnych zawodników – radzi sobie całkiem nieźle na każdym terenie. Miał szansę i ogromne chęci, by zapisać się w historii, przy okazji startu w Giro d’Italia. Jednak jego zamiary nie powiodły się z powodu złamania obojczyka – Zakarin na jednym z zakrętów wjechał w skałę. Zdążył się jednak pozbierać i zapowiada, że we Francji znowu powalczy z całych sił. Nie wiadomo jednak, czy po rekonwalescencji odzyskał już formę i świeżość – dlatego w pierwszych etapach imprezy u trójkolorowych może nie błyszczeć, ale z biegiem turnieju powinien się rozkręcać.