Jakość powietrza jest jednym z ważnych składników mikroklimatu nie tylko na stanowisku pracy, ale także w mieszkaniach i domach prywatnych. Aby jakość ta była odpowiednia, konieczne jest stosowanie systemów wentylacyjnych, odprowadzających zużyte powietrze i zapewniających dopływ świeżego i czystego.

Data dodania: 2016-05-30

Wyświetleń: 713

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Instalacje wentylacji projektuje się dla każdego budynku indywidualnie, biorąc pod uwagę takie czynniki jak na przykład rodzaj i kubatura pomieszczeń, źródła zanieczyszczeń i wielkość emisji czy ilość mieszkańców/pracowników/petentów. Zaprojektowana instalacja musi mieć wydajność umożliwiającą zachowanie prawidłowego bilansu powietrza nawiewanego i wywiewanego.

Z kolei za wydajność wentylacji w dużej mierze odpowiadają rozmiary przekrojów kanałów wentylacyjnych. Kiedy instalacja jest nowa, przewody są czyste i wszystko działa prawidłowo. Jednak z biegiem czasu ściany kanałów pokrywane są przez zanieczyszczenia (kurz i inne cząstki stałe, mikroorganizmy), a tym samym zmniejsza się ich średnica i moc przerobowa. Dlatego tak ważne jest okresowy monitoring i czyszczenie kanałów wentylacyjnych.

Służą do tego specjalne, profesjonalne maszyny, a proces przebiega dwuetapowo. Pierwszym krokiem jest mechaniczne wzbudzenie zabrudzeń. Dokonuje się tego za pomocą odpowiednio skonstruowanych szczotek obracających się z dużą prędkością (do kilkuset obrotów na minutę). Rozmiary pędzla i rodzaj włosia szczotek dobiera się w zależności od przeznaczenia. Oczywiście szczotki dostosowane są także do typu kanałów: o przekroju okrągłym i kwadratowym, poziomych i pionowych, wlotowych i wylotowych, o różnych szerokościach. Konstrukcja szczotek umożliwia dokładne czyszczenie także miejsc trudno dostępnych (łuków). Niekiedy wykorzystuje się także skrobaczki do tłuszczu (dotyczy to zwłaszcza zakładów przemysłowych).

Krok drugi to usunięcie zanieczyszczeń oraz przefiltrowanie powietrza. Urządzenie odciągowe zasysa z kanału powietrze wraz z zabrudzeniami i kieruje je do filtra, którego wydajność należy dostosować do ilości zanieczyszczeń.

Bardzo dużym ułatwieniem jest zastosowanie maszyny do czyszczenia wentylacji, która łączy w sobie obydwie powyższe funkcje. Wtedy proces usuwania zabrudzeń może być wykonany z zastosowaniem tylko jednego urządzenia.

Po przeprowadzeniu czyszczenia warto dodatkowo zdezynfekować przewody wentylacyjne, co pozwoli na usunięcie zanieczyszczeń mikrobiologicznych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena