Są miejscem, w którym może pojawić się wiele niebezpiecznych dla naszego zdrowia zanieczyszczeń. Kanały wentylacyjne, bo o nich mowa, to bardzo przydatne konstrukcje, które pozwalają na odpowiednią cyrkulację powietrza w naszym domu. Muszą jednak być w odpowiednim stanie, żeby dobrze spełniały swoje zadanie. Właśnie dlatego, konieczne jest ich okresowe czyszczenie i dezynfekcja.
Podobnie jak utrzymywanie czystości w naszym domu. Czyszczenie kanałów wentylacyjnych niesie ze sobą wiele korzyści. Niektóre z nich to m.in.:
- Zdrowe i czyste powietrze, które będzie znajdowało się we wnętrzu naszego domu. Czysty kanał wentylacyjny to bezpieczny kanał wentylacyjny
- Mniejsze ryzyko wystąpienia u domowników dolegliwości takich jak: bóle głowy, katar, alergie czy podrażnienia oczu.
- Mniejsze ryzyko wystąpienia pożaru.
- Wydłużenie czasu żywotności kanałów wentylacyjnych.
Jak wygląda czyszczenie kanałów wentylacyjnych?
Po pierwsze trzeba znaleźć odpowiednią ekipę, która zajmuje się świadczeniem tego typu usług. Sami możemy zadbać jedynie o czystość kratek wentylacyjnych. Jeżeli znajdziemy już odpowiednich fachowców, powinniśmy ustalić z nimi termin prac. Czyszczenia kanałów wentylacyjnych najlepiej podjąć się wiosną lub wczesnym latem.
Chwilę przed ustalonym terminem rozpoczęcia prac powinniśmy zadbać o zabezpieczenie wszelkich przedmiotów, które znajdują się w pomieszczeniu, w którym będą odbywały się prace. Można do tego celu użyć specjalnej foli. Kiedy już to zrobimy, ekipa czyszcząca będzie mogła zacząć pracę.
Najpierw powinni oni zdemontować specjalne klapy rewizyjne, a następnie wpuścić do kanałów wentylacyjnych roboty wizyjne, które pozwalają zbadać stan zanieczyszczenia tuneli. Po krótkiej ocenie stanu faktycznego przejdą oni prawdopodobnie do głównej części swojego zadania, czyli do czyszczenia i dezynfekcji. Kiedy kanały wentylacyjne zostaną już oczyszczone, będzie można zabezpieczyć instalację oraz sporządzić specjalną dokumentację.
Tego typu inspekcję i czyszczenia naszych kanałów powinniśmy robić regularnie. Najlepiej robić to mniej więcej co dwa lata, chociaż oczywiście, możemy robić to częściej, jeżeli zajdzie taka potrzeba.