Wentylacja powinna znajdować się w każdym budynku. Zapewnia ona odpowiednia cyrkulacje powietrza. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, jak ważne jest czyszczenie wentylacji, by nie doprowadzić do jej zatkania i innych nieprzyjemnych konsekwencji.

Data dodania: 2017-07-03

Wyświetleń: 842

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czyszczenie wentylacji - dlaczego jest ważne?

Odpowiednia cyrkulacja powietrza w budynku jest niezwykle ważne. Oprócz okien potrzebna jest więc również odpowiednia wentylacja. Dzięki której powietrze będzie wprowadzane lub wyprowadzane. Wentylacja może wpływać również na nasze zdrowie, samopoczucie oraz poziom energii. Warto więc by była ona zadbana. Właśnie dlatego tak ważne jest okresowe czyszczenie klimatyzacji.

Do czego prowadzi zanieczyszczona wentylacja?
Zanieczyszczona wentylacja może prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Może ona wpływać niekorzystnie na samopoczucie oraz stan zdrowia domowników. Zanieczyszczenia i grzyby, które się w niej znajdują, mogą bowiem wywoływać katar, alergie, drażnić nasze oczy oraz prowadzić do innych mniej lub bardziej poważnych powikłań zdrowotnych. Jeżeli jednak będziemy pamiętać, jak ważne jest czyszczenie wentylacji, i zadbamy o to, zyskamy m.in.:
- lepsze samopoczucie,
- lepsze zdrowie,
- mniejsze ryzyko pożaru,
- wydłużoną żywotność wentylacji.

Jakie są metody czyszczenia wentylacji?
Zacznijmy od tego, że każde czyszczenie wentylacji możemy podzielić na trzy etapy.

  • Pierwszy etap – Inspekcja
    Inspekcja to nic innego jak wstępna diagnoza, która pozwala ocenić, jak bardzo zanieczyszczone są kanały wentylacyjne. Dzięki temu łatwiej określić jaka metoda najlepiej sprawdzi się podczas czyszczenia danej wentylacji. Obecnie najczęściej inspekcji dokonuje się przy pomocy specjalnych kamer lub robotów inspekcyjnych.
  • Drugi etap – Właściwe czyszczenie
    Kiedy już ocenimy, jaka jest sytuacja i zorientujemy się jak najlepiej wyczyścić daną wentylację, możemy wziąć się do pracy. Samo czyszczenie wentylacji i jej elementów może odbywać się na dwa sposoby. Na mokro oraz na sucho. Czyszczenie na mokro polega na użyciu pary wodnej oraz środków chemicznych, które mają zdezynfekować cały przewód wentylacyjny. Często jednak przed tym zabiegiem musimy wyczyścić wentylacje na sucho. Oznacza to czyszczeni przy pomocy specjalnych szczotek, odkurzaczy lub sprężonego powietrza.
  • Trzeci etap – Kontrola
    Kiedy już pozbędziemy się wszystkich zanieczyszczeń, jakie znajdowały się w kanałach wentylacyjnych, możemy sprawdzić, czy aby wszystko dokładnie wyczyściliśmy. Trzeci etap jest upewnieniem się, że cały proces czyszczenia przeszedł pomyślnie i pozwala wykryć ewentualne niezgodności.
Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena