Aby kości były mocne niezbędne jest, aby w naszym organizmie były obecne w równowadze pierwiastki, które wspólnie odpowiadają za tworzenie i mineralizację kości.
Jakie więc produkty powinny znaleźć się w diecie?
Kości potrzebują przede wszystkim wapnia. Najlepiej wchłania się wapń zawarty w jogurtach, kefirach czy maślance. Mają go też dużo sery żółte, sardynki i śledzie z puszki z ośćmi. Ale uwaga! Niektóre składniki pokarmowe, takie jak kwasy zawarte w owocach i warzywach, szczawiany w zielonych częściach roślin czy nierozpuszczalny błonnik, utrudniają wchłanianie wapnia. Dlatego nie powinno się łączyć produktów mlecznych z tymi produktami.
Żeby kości były mocne, trzeba dostarczyć im też witaminy D. Zwiększa ona wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego. Gdy jest jej brak, kości słabną, nie mogą się regenerować, stają się kruche. Wiosną i latem witamina D powstaje w skórze pod wpływem słońca, a niedobory możemy uzupełnić jedząc ryby, masło, jajka.
Następnym dobroczyńcą dla kości, który bierze udział w procesie przyswajania wapnia, jest magnez. Ponad 60% tego pierwiastka znajduje się w kościach w zawiązkach z wapniem i fosforem. Najwięcej znajdziemy go w pestkach dyni, w kakao, migdałach, kaszy gryczanej, otrębach pszennych. Wchłanianie magnezu ułatwia obecność witaminy B6, którą znajdziemy w bananach, wątrobie, tuńczyku i produktach zbożowych.
Kapitalne znaczenie dla kości ma też witamina K, która wpływa na aktywność białka, które wiąże wapń w kościach oraz zwiększa aktywność czynnika, decydującego o gęstości kości. Poza tym witamina K i D razem wzmacniają swoje działanie. Znajdziemy ją w brokułach, szpinaku, fermentowanych produktach mlecznych, jajkach.
Ostatnią witaminą jest witamina C, niezbędna do prawidłowej syntezy kolagenu, składnika organicznego kości. Znajdziemy ją m.in. w czarnych porzeczkach, natce pietruszki, kiwi, cytrusach.
Podsumowując można powiedzieć, że aby mieć zdrowe, mocne kości powinniśmy zadbać o dwie rzeczy: aby nasza dieta była urozmaicona oraz równocześnie należy zwrócić uwagę na prawidłowe łączenie produktów.