Dzięki stworzeniu zasad wykonywania masażu na krześle, dotyk mógł zagościć w biurze, na lotnisku, na stadionach sportowych, na koncertach, w centrach handlowych i w biurach..... Valerie Voner

Data dodania: 2008-05-26

Wyświetleń: 16611

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Trochę z historii
3000 lat temu Chińczycy odkryli na ludzkim ciele punkty, których stymulowanie wywołuje odpowiednią reakcję organizmu, prowadzącą do samouzdrowienia. Wiedza o tych punktach rozeszła się wśród wszystkich cywilizacjach wschodu, gdzie wiele tych technik było stosowanych właśnie na siedząco.

W latach 70, w USA na zjeździe masażystów krajowych, pewna masażystka zaprezentowała, praktykowane przez nią techniki masowania siedzącej osoby. Spotkało się to z ogromnym zainteresowaniem osób na zjeździe. Stopniowo w programach kształcenia pojawiały się techniki stosowane w masażu w pozycji siedzącej.

Na początku lat 80, pierwszym terapeutą stosującym oficjalnie techniki w pozycji siedzącej był masażysta D.Palmer a już 1984r, pierwszą firmą która zdecydowała się wprowadzić masaż na krześle do swoich biur była Apple Computers.

Od tego czasu masaż na krześle stawał się coraz bardziej popularny i coraz więcej firm stosuje go u siebie. Dziś już prawie nikogo nie dziwi tego rodzaju zabieg, który wykorzystywany jest jako sposób, by setkom osób przynieść ulgę w miejscu pracy, a także w innych miejscach.

O work-site, słów kilka
Masaż Work-site jest zabiegiem najczęściej wykonywanym na terenie firm, w godzinach ich urzędowania. Stosuje się go również podczas przerw na wszelkiego rodzaju zjazdach, sympozjach czy konferencjach. Ogólnie wykonuję się go tam, gdzie nie ma zbytnio czasu i innych możliwości wykonania masażu. Przez fakt, że odbiorcami są najczęściej pracownicy firm, został on żartobliwie nazwany - masażem firmowym.

Masaż na krześle przyjął formę zdrowego spędzania przerwy, jest zabiegiem korzystnym dla pracodawcy – zdecydowanie podnosi wydajność pracownika, jak i dla pracownika – relaksuje go. Wystarczy 5-20 minutowa sesja work-site by pracownik miał lepszy nastrój w tym samym był bardziej skoncentrowany i efektywny.

Kto będzie korzystał z tych masaży?
Stres - niepożądane zjawisko

Stres jest nieodłącznym czynnikiem w pracy i jest niekorzystną dla człowieka reakcją na nadmierną presję. Nie jest co prawda chorobą, ale jeśli jest intensywny i trwa długo, to może nawet doprowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego (np. depresji, załamania nerwowego) i fizycznego (np. choroby serca). Stres powoduje m.in.:

- podwyższone napięcie mięśni,
- sztywność karku, szyi i ramion,
- problemy ze skórą,
- problemy z oddychaniem,
- nadpotliwość,
- brak energii, apetytu,
- i inne dolegliwości,
które z kolei mają bezpośredni wpływ na: brak koncentracji, rozdrażnienie, nieefektywność, obojętność, kłopoty z relaksacją a nawet z zaśnięciem.

Stres jest więc zjawiskiem niepożądanym, należy go eliminować, zapobiegać jego powstawaniu, ograniczać skutki jego działania.

Masaż jest rozwiązaniem!
Na pewno dobrym pomysłem jest tu właśnie masaż relaksacyjny - Work-site.
Masażem można usunąć wiele dolegliwości bólowych, masaż świetnie rozluźnia spięte mięśnie, poprawia kondycję skóry, koi nerwy a stosowany cyklicznie działa profilaktycznie i wpływa na komfort życia pacjenta. Masaż Work-site wykonywany jest na górnych partiach pleców, szyi, głowy i wzdłuż kręgosłupa, kończąc na lędźwiach. Są to najbardziej narażone i podatne miejsca na wszelkiego rodzaju mikro-urazy, wzmożone napięcia i sztywność.

Niwelowanie stresu (jego skutków) masażem jest zatem dobrym pomysłem. Tylko jak go przeprowadzić w firmie, gdzie:

- często brak odosobnionego miejsca,
- brak czasu,
- nie bardzo można użyć oliwki, kremu,
- ludzie czują się niezręcznie, wstydzą się
- muszą się rozebrać,

bariery przedstawione wyżej można przełamać stosując, właśnie masaż work-site przy pomocy odpowiedniego narzędzia jakim jest - krzesło do masażu.

Narzędzie pracy
Masować można na zwykłym krześle dostępnym w biurze. Ustawiamy krzesło w ten sposób by oparcie dotykało biurka i układamy małą poduszkę na oparcie tego krzesła. Na tak przygotowanym miejscu możemy przeprowadzić zabieg.

W miarę stosowania work-site, producenci sprzętu rehabilitacyjnego nie pozostali bierni. Zostało skonstruowane specjalnie do tego celu krzesło z podparciem, typu klęcznik. Pacjent "siada" na nim a jego głowa i klatka piersiowa jest podparta na specjalnych poduszkach, np. krzesło Prestige-reh firmy HABYS (foto - ). Dzięki takim praktycznym rozwiązaniom jak: regulowane w wielu płaszczyznach podgłówek i półka pod ramiona, ustawiana siłownikiem gazowym wysokość siedziska i dodatkowo nastawny kąt pochylenia - krzesło Prestige-reh można idealnie dopasować do każdego wzrostu, rozmiaru i wagi pacjenta.

Po rozłożeniu zajmuje mało miejsca. Złożone natomiast, jest niewielkich rozmiarów, swobodnie wchodzi do większości aut a specjalnie zaprojektowany pokrowiec z odpowiednimi rączkami, daje możliwość przemieszczania się nawet komunikacja miejską.

Techniki masażu na krześle
ruchy stosowane w work-site są szczególnego rodzaju zestawieniem wschodnich technik akupresury i technik masażu szwedzkiego. Wykorzystujemy techniki takie jak:

- akupresura i masaż kompresyjny
- pocieranie
- rozciąganie
- masaż petrissage – ugniatanie, wałkowanie, wykręcanie,ściskanie, unoszenie, i szczypanie.
- masaż effleurage – głaskanie opukiwanie.

Dlaczego Work-site?
Na koniec przedstawię 7 powodów dla których masaż Work-site jest idealnym rozwiązaniem:

- Wykonać go można na zwykłym krześle, bądź do tego celu stworzonym, które zajmuje mało miejsca,
- Wykonywany jest przez ubranie, co zaoszczędza ludziom czas i eliminuje lęk przed nagością,
- Nie używa się olejków, kremów co eliminuje poczucie dyskomfortu związanego z włożeniem ubrania na ciało po zabiegu,
- Ponieważ trwa zazwyczaj kilkanaście minut, nie więcej niż przerwa na kawę, nawet najbardziej zajęte osoby mogą z niego skorzystać,
- Nie wymaga zamkniętego pomieszczenia, więc inni widzą dokładnie, o co chodzi i czego mają się spodziewać, kto i w jaki sposób to robi - czują się przez to bezpieczniej,
- Skierowany jest właśnie na plecy, szyję i ramiona, czyli najbardziej narażone okolice ciała,
- Dostarcza tego typu korzyści, które ludzie najczęściej chcą osiągnąć – odprężenie.


Żródła:
- Podstawy Masażu – Valerie Voner
- praktyka work-site (masaż firmowy) – Piotr Szczotka
- Marketingowy Kurs Dla Masażystów

Autor:
Marcin Banasiński
Licencja: Creative Commons
1 Ocena