Ważny wygląd pomieszczenia
Odpowiedni wystrój wnętrza ma ogromne znaczenie. Estetyczny i funkcjonalny pokój wpływa na dobre samopoczucie i pozwala na usprawnienie pracy. Mieszkanie lub biuro powinny być zaprojektowane w przemyślany sposób. Artystyczną nutę i harmonijny porządek pomieszczenia może zapewnić dobry architekt wnętrz. Dobierze on właściwe kolory i pasujące do siebie sprzęty, ustali system oświetlenia i wybierze podłogi do montażu. W dobrze zaprojektowanym pomieszczeniu wszystkie elementy współgrają ze sobą. Nawet zasłony i ozdoby są stylowo dopasowane do reszty wyposażenia. Architekci wnętrz często są obecni już podczas budowy domu. Udzielają wtedy wskazówek budowlańcom i ustalają ostateczną wizję wnętrza.
Uprawianie takiego zawodu możliwe jest po zdobyciu odpowiedniego wykształcenia. Studia umożliwiają poznanie wielu technik projektowania, grafiki i wzornictwa. W Sopockiej Szkole Wyższej studenci Architektury Wnętrz mają możliwość uczenia się od wybitnych artystów, którzy prowadzą zajęcia z malarstwa i rysunku. Program studiów wymaga także zaliczenia przedmiotów związanych z historią sztuki i architektury. Wiedza taka przydaje się w rozwijaniu swojej kreatywności. Pomaga także znaleźć inspiracje. Absolwenci muszą orientować się w najnowszych technologiach projektowych. Powinni znać programy typu AutoCAD, Adobe Photoshop, Graphisoft ArchiCAD, czy Lumion 3D. Dla architekta wnętrz ważna jest także umiejętność przedstawiania swoich pomysłów. Na studiach można nauczyć się właściwych technik prezentacji.
Dla kogo studia architektoniczne są odpowiednie?
Aby nie martwić się o zatrudnienie i stabilność finansową, warto od samego początku studiów udzielać się w kołach naukowych lub brać udział w zajęciach dodatkowych. W Sopockiej Szkole Wyższej studenci mają możliwość uczestniczenia w spotkaniach z przedstawicielami środowiska architektonicznego. Zawodowcy w ramach akcji "Architekci na Wyścigach" prowadzą dla słuchaczy specjalne wykłady otwarte. Absolwenci studiów mogą szukać pracy w dużych biurach projektowych lub zakładać swoje własne prywatne firmy. Część byłych studentów to freelancerzy, którzy wykonują zlecenia dla rozmaitych firm.