Odpowiednia jakość powietrza jest niezwykle ważnym czynnikiem mikroklimatycznym na stanowisku pracy. Dlatego w wielu zakładach pracy montowane są instalacje wentylacyjne. Jednak tak jak w przypadku każdej instalacji, i tutaj konieczne jest regularne przeprowadzanie czynności konserwacyjnych.

Data dodania: 2016-05-20

Wyświetleń: 792

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

W czasie pracy instalacji, do kanałów wentylacyjnych przedostają się zanieczyszczenia pyłowe, kurz, substancje związane z danym procesem technologicznym, pleśnie, grzyby i inne zanieczyszczenia. Nieusuwane, nie tylko trafiają z powrotem do pomieszczeń, obniżając jakość powietrza, ale także znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia pożaru oraz szybkiego rozprzestrzeniania się ognia. Zanieczyszczone powietrze powoduje pogorszenie samopoczucia pracowników i spadek ich wydajności.

Na skutek zabrudzenia filtrów i kanałów wentylacyjnych rosną opory przepływu powietrza oraz zmniejszenie wydajności pracy całej instalacji. Dzieje się tak dlatego, że w porównaniu z projektem strumień nawiewanego powietrza jest mniejszy, a to oznacza większe zużycie energii oraz zmianę parametrów jakości powietrza. Ponadto pogarsza się stan techniczny instalacji i znacząco wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Jeżeli powietrze nie będzie spełniało określonych norm, może wystąpić konieczność czasowego zawieszenia produkcji. 

Dbanie o należyty stan techniczny instalacji wentylacyjnej jest więc konieczne z uwagi na ochronę zdrowia ludzi, zapewnienie odpowiednich warunków pracy i wydajności wentylacji oraz ograniczenie kosztów eksploatacyjnych.

Dodatkowo do okresowego czyszczenia i dezynfekowania wentylacji zobowiązują przepisy prawa – rozporządzenia, ustawy i Polskie Normy.

Niemożliwe jest czyszczenie kanałów wentylacyjnych, jeżeli nie posiada się specjalistycznych sprzętów. Dlatego usługi te realizowane są zwykle przez odpowiednie firmy.

Pierwszym krokiem jest zawsze ocena stanu zanieczyszczenia kanałów. A tym samym konieczności przeprowadzenia ich czyszczenia. W tym celu w światło kanału wprowadza się specjalną kamerę inspekcyjną. Po oszacowani stopnia zabrudzenia możliwe jest oczyszczenie kanałów. Zazwyczaj wykorzystuje się metodę mechaniczną. Zanieczyszczenia są odrywane przy użyciu specjalnej szczotki połączonej z systemem odciągowym. Następnie przeprowadza się dezynfekcję. Zalecane jest ponowne wykonanie monitoringu kanałów w celu oceny wyników przeprowadzonych prac. Nie należy zapomnieć o wyczyszczeniu również central i kratek wentylacyjnych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena