Nadmierne zadłużenie jest zmorą wielu z nas. Dzieje się tak m.in. dlatego, że terminy rat kredytów nakładają się na siebie, a dodatkowo „zjadają” nas odsetki od odsetek. Ten problem jest widoczny w Polsce – jednak jak sobie z nim poradzić?

Img

Posiadanie wielu kredytów nie jest komfortowym uczuciem. Spłata wielu rat, konieczność ponoszenia kosztów obsługi długu, czy też mniejsza zdolność kredytowa skłania ludzi do zastanowienia się nad konsolidacją zadłużenia. Jest to możliwe za pomocą kredytów konsolidacyjnych oferowanych przez niektóre banki. Konsolidacja polega na połączeniu posiadanych zobowiązań i spłacanie ich za pomocą jednej raty w jednym banku. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia spłacanie zadłużenia.

Na czym polegają udogodnienia?

Jak już było wspomniane, konsolidacja umożliwia połączenie kredytów i ich łączną spłatę. Ratę kredytu przelewamy w takim przypadku do jednego banku. Konsolidacja pozwala także na dopasowanie terminu spłaty raty do osobistych preferencji. Kredyty konsolidacyjny jest zobowiązaniem długoterminowym co powoduje, że miesięczna rata jest niższa niż wszystkie raty kredytów przed konsolidacją. Te wszystkie udogodnienia porządkują nasze finanse, zwiększają płynność finansową oraz ułatwiają poradzenie sobie z nadmiernych zadłużeniem.

Konsolidacją może być objęta większość kredytów bankowych. Skonsolidować można kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, kredyty hipoteczne czy też zadłużenie na karcie kredytowej. Kredyty powyżej pewnej kwoty wymagają odpowiedniego zabezpieczenie – najczęściej w postaci hipoteki. Niekiedy banki oferując kredyty konsolidacyjne oddają do dyspozycji kredytobiorcy środki, które mogą być przeznaczone na dowolny cel.

Dlaczego kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie?

Kredyty konsolidacyjne są praktycznie ostatnią deską ratunku dla wielu kredytobiorców. Ostatecznością jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jednak wielu ekspertów radzi, aby przed takim krokiem zastanowić się nad skonsolidowanie kredytów. Jedną wadą konsolidacji jest konieczność poniesienia większych kosztów zadłużenia. Jest to spowodowane wydłużeniem terminu spłaty zobowiązań. Można jednak uznać, że jest to cena, którą należy zapłacić za uporządkowanie swoich finansów i ułatwienie spłaty zobowiązań.

Licencja: Creative Commons