Niektóre osoby przelewając swoje pieniądze za granicę, mogły już kiedyś spotkać się czasem z pojęciem, które nie do końca dobrze znają. Chodzi o skrót SEPA i pojęcie przelewu europejskiego, określanego niekiedy także „przelewem SEPA”. Co to jest?

Data dodania: 2015-07-21

Wyświetleń: 963

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na początku należałoby wyjaśnić sam skrót. SEPA jest to inaczej jednolity obszar płatności europejskich (single european payment area).  Prace nad stworzeniem ujednoliconego obszaru płatności europejskich trwały długo, wszak historia projektu SEPA sięga aż do 1990r. Harmonizacja rynków usług bankowych i finansowych okazała się zadaniem bardzo złożonym, ale w końcu udało się wprowadzić narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy państw należących do tego obszaru mogą dużo taniej dokonywać przelewów bankowych. Trzeba było opracować specjalne procedury i formaty danych służące do przekazywania informacji o przelewach pomiędzy bankami. W końcu w styczniu 2008 ponad 4300 banków z 31 krajów uruchomiło System Polecenia Przelewu SEPA dla płatności w euro.

Pod egidą Europejskiego Banku Centralnego powołano organizację, która odpowiada za funkcjonowanie rozliczeń na obszarze płatności SEPA. Dzięki temu wszystkie podmioty mogą dokonywać bezgotówkowych rozliczeń w euro na terenie Unii Europejskiej (ale nie tylko bo do SEPA należy także Szwajcaria).

Polecenie przelewu SEPA pozwala przesyłać euro do banków działających w 33 krajach Europy. Przelew może być kierowany wyłącznie do banków - uczestników SEPA z obszaru Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Liechtensteinu, Szwajcarii i niektórych terytoriów zależnych państw UE. Pełna lista uczestników systemu SEPA jest możliwa do pobrania ze strony European Payment Council. Nie ma limitów wartościowych i ilościowych dokonywanych transakcji. Płatność realizowana jest w walucie euro, ale rachunek może być prowadzony w innej walucie. Realizacja płatności następuje standardowo w ciągu 1 dnia roboczego następującego po dacie złożenia zlecenia.

Ważne, że dla poprawnej realizacji zlecenia przelew musi posiadać rachunek odbiorcy podany w standardzie IBAN, a bank odbiorcy musi być zawsze wyrażony jako kod BIC/SWIFT. Przelew SEPA zawsze wykonywany jest z opcją kosztów SHA co oznacza, że koszty podzielone są pomiędzy zleceniodawcę i odbiorcę.

Dzięki standaryzacji przelewów SEPA są one znacznie tańsze od tradycyjnych przelewów walutowych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena