Łysienie jest jednym z najmocniej akcentowanych problemów estetycznych. Choć dotyczy obojga płci, to mężczyźni przez swoje hormony płciowe są genetycznie bardziej podatni na wypadanie włosów. Najczęściej jednak wiek ma tu drugorzędne znaczenie – większe dieta czy zdrowie skóry.

Data dodania: 2016-03-08

Wyświetleń: 948

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tauryna, sekret żywotności włosów.


Oczywiście związków, które na poziomie tkankowym regulują wypadanie włosów ,jest wiele, ale najczęściej zapomina się o taurynie, specyficznym aminokwasie, który ma zdolność blokowania enzymów przyspieszających osłabienie cebulek włosowych. Niezależnie od przyczyny łysienia, wyższa podaż tauryny opóźnia i spowalnia ten proces. Tak, witaminy też są ważne, podobnie jak właściwy szampon pielęgnacyjny lub leczniczy, natomiast wszystko to działa raczej na zewnątrz i tylko na niektóre przyczyny. Tauryna wprawdzie nie wpływa na przyczyny pierwotne (a więc na przykład grzybice skóry lub zapalenie mieszków włosowych), ale i tak zadziała, natomiast usunięciem problemów leżących u podstawy łysienia warto zając się pod kontrolą lekarza. Więcej o taurynie i tym, dlaczego pomaga, możesz przeczytać na stronie www.metoda-sebola.pl.


Co ma wiek do łysienia?


Zwykło się uważać, że łysienie to problem związany z wiekiem. Poniekąd tak, ale nie bezpośrednio. Starość nie powoduje łysienia, a jedynie zaburzenia wchłaniania witamin, a także poważne zaburzenia w dystrybucji wspomnianego wyżej aminokwasu. Efektem jest gorsza fizjologia skóry głowy, a należy zdawać sobie sprawę, że ewolucyjnie włosy nie są nam już do niczego potrzebne, więc w razie problemów organizm właśnie ich pozbędzie się najpierw (po co bowiem wydawać resztki witamin czy energii na utrzymanie niczego niedającej bujnej czupryny?). Problem należy jednak rozpatrywać w kategoriach estetycznych – nikt nie chciałby się pozbyć włosów w wieku 40 lat. Prawdę mówiąc, później też pewnie nie. Ale ponieważ nie można zwykle wyeliminować wszystkich problemów związanych z wiekiem w sposób bezpośredni, warto sięgnąć po taurynę, która zadziała przede wszystkim właśnie, przeciwdziałając wypadaniu włosów.


Metody ostateczne


Oczywiście prawidłowa dieta czy masaże głowy, które zapewniają lepszą dystrybucję składników odżywczych w tkankach, są tak samo ważne, jak usuwanie chorób grzybiczych i innych schorzeń dermatologicznych. Należy je potraktować na równi z każdym innym zabiegiem prozdrowotnym. Czasem jednak zdarza się, że wszystkie te metody zawodzą – trzeba mieć świadomość, że metody dietetyczne są wprawdzie skuteczne, ale tylko dopóki problem nie urośnie ponad miarę. Różne są przyczyny trwałego upośledzenia fizjologii skóry głowy, która w pewnym momencie może już nie być w stanie utrzymać owłosienia. Rozwiązaniem jest wówczas przeszczep włosów. Jest to wprawdzie metoda ostateczna, ale za to dająca spore szanse na sukces, dlatego, że usuwa się podstawowy problem. Oczywiście to już poważniejsza sprawa i takiego zabiegu nie robi się ot tak – tutaj już powinny pojawiać się określone wskazania, sprawdza się też możliwe ryzyko, ponieważ, choć to zabieg dość bezpieczny, zdecydowanie poważniejszy niż zwyczajna suplementacja diety.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena