Szybka komunikacja to współcześnie jeden z kluczowych elementów dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Zarówno jeżeli mowa o komunikacji telefonicznej i szybkim przesyle informacji, jak i komunikacji transportowej czy sprawnym przemieszczaniu się z punktu A do B.

Data dodania: 2016-02-26

Wyświetleń: 1345

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyleft - wszelkie prawa dozwolone

Zarządzanie flotą a wybór odpowiedniego samochodu dla firmy

Wyposażenie firmy w wysokiej jakości zaplecze motoryzacyjne, które pozwoli na sprawną realizację celów oraz zapewni wysoki standard bezpieczeństwa pasażerów, oferowany jest przez salony i serwisy motoryzacyjne, które stając się autoryzowanymi dealerami światowych marek, posiadają odpowiednie zaplecze, aby zadbać nie tylko o wysoką jakość usług, ale także zapewnić właściwe zarządzanie flotą, strategiami logistycznymi, a nawet marketingowymi w zależności od rodzaju usług oferowanych przez klienta.

 

Czym jest zarządzanie flotą?

 

Zarządzanie flotą, Car Fleet Managment, to proces logistyczny, który który skupia się nie tylko na środkach transportu, ale także na alokacji czy zasobach ludzkich, opierając swoje założenia na zbiorze czynności takich, jak planowanie, organizowanie, kierowanie i kontrolowanie. Zarządzanie flotą oparte jest na kryteriach dotyczących czasu, efektywności realizowania celów, kosztów finansowania i lokalizacji. Na tych kryteriach właśnie oparty jest cały system zadań znajdujący się w zakresie zarządzania- dysponowanie środkami transportu, dostępność środków, koordynowanie działań i kontrola zużycia jednostek.

 

Ze względu na logistyczny charakter zarządzania flotą kluczowe w tym aspekcie jest prawidłowe planowanie działań. W tym zakresie pomocne są tzw. decyzje wspomagające, których praca opiera się na analizie problemów związanych z:

 

  • podziałem środków transportowych w zależności od przeznaczenia, dla odpowiednich celów klienta,

  • dopasowaniem odpowiedniej liczby środków transportu w oparciu o zapotrzebowanie,

  • ustaleniem liczby pracowników pod względem liczby udostępnianych środków transportu,

  • planowaniem tras przejazdów (marszrut) dla udostępnianych środków transportowych (ściśle związane z dodatkowymi rozwiązaniami technicznymi np. kontrolą czasu pracy osób obsługujących środki transportu, monitoringiem tras- nawigacją satelitarną (GPS) i geograficzną (GIS),

  • selekcją pojazdów, ich obsługą, a także serwisowaniem.

 

Dzięki nowoczesnym technologiom zarzadzanie flotą w większości przypadków zostało całkowicie lub częściowo skomputeryzowane, co pozwala na kompleksową obsługę klientów. Dzięki systemowi zarządzania, w jednej bazie danych odnaleźć można m.in. aktualną lokalizację wypożyczonego pojazdu, stan techniczny pojazdu, przeprowadzić ewidencyjny czas prac personelu obsługującego, dokonać analizy kosztów eksploatacji pojazdów, kończąc na systemie powiadomień o kończącej się umowie czy przeprowadzeniu obowiązkowego serwisu kontrolnego.

 

CFM czy dla wszystkich?

 

Zgodnie z analizami rynkowymi przeprowadzonymi w 2014 roku, zauważono, że coraz częściej stacje zajmujące się zarządzaniem flotą, w polityce wewnętrznej firmy podkreślają kierunek własnych działań. Początkowo skupione jedynie na dużych przedsiębiorstwach zaczęły większą uwagę przykładać do sektora MŚP (mikro-, małe-, średnie przedsiębiorstwa), których, jak podają dane z raportu, jest blisko milion na terenie całej Polski. Ze względu na różny charakter branżowy firm, często ich działalność skupia się na potrzebie szybkiego transportu, dlatego konieczne jest stworzenie zaplecza samochodów służbowych. Wiele stacji oferujących system zarządzania flotą w swoich ofertach już zamieszczają bardzo korzystne formy usług przeznaczone dla firm najmniejszych.

 

Zarządzanie flotą a ekologiczna jazda

 

Ciekawym aspektem poruszonym w zeszłorocznym raporcie była wzmianka dotycząca poszerzenia ofert (właściwie chęci) firm zajmujących się wynajmem o transport ekologiczny- hybrydowy. Na potrzeby klientów, dla których jakość środowiska oraz dbanie o jej właściwe struktury jest bardzo istotnym elementem, wyszło wiele firm oferujących zarządzanie flotą. Warszawa np. z uwagi na wzmożony ruch zarówno samych mieszkańców stolicy, jak i przyjezdnych zdecydowała na wdrożenie regulacji drogowych dedykowanych pojazdom z napędem hybrydowym. Wśród udogodnień znalazły się: darmowe parkingi w płatnych strefach parkowania, możliwość bezpłatnego korzystania z punktów ładowania, a nawet możliwość ruchu w miejscach do tej pory niedostepnych dla klasycznych pojazdów spalinowych- Trakt Królewski. To nie jedyne miasto na mapie Polski, które zachęca swoich mieszkańców do zakupu samochodów hybrydowych. Na liście miast honorujących tego typu transport znalazła się czołówka turystycznych punktów Polski- Kraków, Toruń, Poznań, Wrocław i Gdańsk.

 

Zarządzanie flotą a wybór odpowiedniego pojazdu

 

Korzystając z usług wykwalifikowanych pracowników i marketingowców salonów samochodowych możemy być spokojni, że pojazd podlegający wypożyczeniu będzie w zupełności odpowiadał oczekiwaniom formy pod względem realizacji planów i celów. W zależności od charakteru branży i środowiska w jakim prosperujesz jako właściciel firmy, samochód- jego wielkość, klasa oraz możliwości techniczne, powinny zostać dobrane indywidualnie.

 

Podczas wyboru odpowiedniego samochodu służbowego, poza wspomnianymi parametrami technicznymi, należy również pamiętać o wyglądzie nadwozia. Elegancja i profesjonalizm szybciej odnajdzie swoje odbicie w wysokiej klasy samochodzie osobowym o niskim współczynniku spalania (standard) niż w samochodzie transportowym. W ramach popularnych modeli do dyspozycji klientów zainteresowanych samochodami z możliwością większego załadunku odnaleźć możemy kilka, różniących się między sobą rodzajów vanów do przewozu transportowego. W zależności od potrzeb  różnią się między sobą rozstawem osi. Pierwsza z nich to wersja L1, której krótki rozstaw osi posiada przestrzeń ładunkową o powierzchni 3m3. W wersji L2 (długa oś) wynosi ona prawie 4m3, a dzięki dodatkowej amortyzacji może pomieścić załadunek o łącznym ciężarze 1000kg. Samochody dostawcze zazwyczaj projektowane są tak, aby jego wnętrze pozwalało na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, dlatego wprowadzono system klap, dzięki którym możliwe jest sprawne transportowanie wielogabarytowych przedmiotów.

Przestrzeń załadunkowa to nie jedyny elemenent zwracający uwagę zainteresowanych. Większość samochodów dostawczych posiada możliwość swobodnej manipulacji miejscem pasażerskim, dzieki czemu  po złożeniu kanapy pasażerskiej zarówno do przodu, jak i do tyłu możliwe jest przewożenie różniej wielkości paczek i zaopatrzenia. Tak jak w poprzednim wypadku, tak i w tym wybór samochdowu dostawczego powinien zostac dopasowany pod względem jego użyteczności i przeznaczenia- transport osób fizycznych lub przedmiotów/ przesyłek o różnych gabarytach. 

 

Samochody dostawcze z uwagi na funkcję transportową i załadunkową zostały wyposażone w dodatkową amortyzację i ekonomiczny silnik, dzięki któremu nie musisz się martwić wysokimi kosztami związanymi z obsługa paliwową.  Aby mieć pewność niezawodności w każdych warunkach przed zakupem sprawdzaj wyniki testów próbnych lub opinie techniczne związane z wysoką eksploatacją pojazdów. niektóre modele są testowane w bardzo cieżkich warunkach, w których w standardzie raczej nie przyjdzie im pracować. Niemniej, wyniki bywają zaskakujące a kreatywnośc animatorów również nie pozostawia wszelkich złudzeń np. start silnika na wysokości powyżej 4500m n.p.m. oraz ruszanie na wzniesieniu z pełnym załadunkiem w temperaturze powietrza blisko 50 stopni, test sprawności drzwi kabiny pasażerskiej, jak i luku bagażowego zostały sprawdzone pod względem systemów zamykania i zatrzaskiwania (w tym celu zamknięto i otwarto drzwi prawie 250 tys. razy). 

Licencja: Copyleft - wszelkie prawa dozwolone
0 Ocena