Aby rozliczyć dochody uzyskane za granicą w zeznaniu rocznym, można skorzystać z darmowych i płatnych poradników. W praktyce wykonanie wszystkich zawartych w poradnikach instrukcji nierzadko wymaga bardzo szczegółowej wiedzy, której większość osób nie posiada. 

Data dodania: 2016-01-17

Wyświetleń: 706

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlatego warto skorzystać z usług biura rachunkowego, którego eksperci oferują rozliczanie zagranicznych dochodów. 

Biura rachunkowe, które wykonują czynności związane z rozliczeniem rocznym zagranicznych dochodów podejmują w naszym imieniu szereg skomplikowanych działań, które dla wygody można podzielić na sześć obszarów:

1. Analiza obowiązków podatkowych. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że to, w jakim kraju uzyskano dochody, jaka była ich wysokość, jaka podstawa do wynagrodzenia, powoduje iż różny może być stosunek polskiego urzędu skarbowego do tego rodzaju dochodów. Specjaliści z biura rachunkowego przeprowadzają analizę prawną, a więc weryfikują czy i jaki podatek z tytułu osiągnięcia określonych zysków należy zapłacić, w jakiej formie, w którym urzędzie, w jakim czasie i jakim tytułem. Podstawą do analizy są polskie przepisy podatkowe i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

2. Określenie obowiązków podatnika. Analiza daje odpowiedź na pytanie o stan prawny, natomiast jego konsekwencją są określone obowiązki, które musi wykonać klient biura. Może to być złożenie wniosku, oświadczenia, specjalnego formularza, może to być konieczność uiszczenia opłaty lub złożenia dodatkowych dokumentów. Tutaj możliwości są różne w zależności od specyfiki danej sytuacji.

3. Obliczenie zaliczek na podatek. Jeśli w wyniku analizy stanu prawnego specjaliści z biura rachunkowego odkryją, że klient musi zapłacić zaliczki na podatek dochodowy, obliczą ich wysokość. Pozornie jest to proste, ale biorąc pod uwagę możliwość dokonania – oczywiście również nie w każdej sytuacji – pewnych odliczeń, zadanie to się komplikuje i trudno wykonać je bez pomocy specjalisty znającego przepisy podatkowe.

4. Przygotowanie zeznania rocznego. Nie w każdym przypadku jest oczywiste, jak przygotować roczne zeznanie podatkowe, które uwzględni dochody uzyskane za granicą. Czy zastosować metodę odliczenia proporcjonalnego? Czy jednak wyłączenia z progresją? Księgowi biur rachunkowych są w stanie zrobić to lepiej i szybciej, a przy okazji ze zdecydowanie mniejszym ryzykiem błędu, niż przeciętny Kowalski, a trzeba wiedzieć, że błędnie wypełnione zeznanie podatkowe może rodzić poważne skutki prawne i niesie ze sobą konsekwencje w postaci kar finansowych.

5. Przygotowanie dodatkowej dokumentacji. W przypadku, w którym US przejdzie do wnikliwej weryfikacji zeznania podatnika, może okazać się, że ten będzie zmuszony do przedstawienia dokumentacji stanowiącej podstawę takiego, a nie innego stanu faktycznego stwierdzonego w zeznaniu. Specjaliści z biura rachunkowego pomagają taką dokumentację skompletować i przygotować do weryfikacji;

6. Reprezentacja. Też ważna sprawa – nie każdy podatnik (a właściwie mało który) zna przepisy podatkowe na tyle, żeby samodzielnie obronić swoje stanowisko. Wsparcie specjalistów w czasie spotkania z pracownikami US jest nieocenione i pozwala uniknąć poważnych kłopotów. Nie należy jednak tego rozumieć jako próby unikania odpowiedzialności – przepisy bywają wieloznaczne i tylko profesjonalista potrafi przedstawić przekonywającą argumentację na temat powodów określonego sposobu wypełnienia zeznania podatkowego.

Licencja: Creative Commons