Układ pokarmowy starszej osoby zaczyna pracować coraz wolniej i coraz ciężej. Zmniejsza się ilość wydzielanej śliny i soków żołądkowych co znacząco wpływa na osłabienie funkcji trawiennych. Z biegiem lat organizm ludzki traci zdolność do szybkiego przyswajania składników odżywczych, co może prowadzić do groźnych dla zdrowia anemii i niedożywienia. Seniorzy bardzo często mają problemy z brakiem apetytu oraz z zaparciami z powodu słabej perystaltyki jelit.
Dostosowanie diety do słabnących funkcji układu trawiennego oraz stanu zdrowia podopiecznego pomaga uchronić go przed niedoborami składników odżywczych. Niedożywienie bowiem może wzmagać przebieg współistniejących chorób. Aby nie przeciążyć żołądka i nie dopuścić do gwałtownych spadków poziomu cukru, senior powinien jeść 4-5 mniejszych posiłków dziennie.
Do działań opiekunki osób starszych należy ustalenie posiłków w taki sposób, aby nie zabrakło w nich żadnych składników odżywczych. W diecie podopiecznego, przynajmniej raz w tygodniu, powinno znaleźć się gotowane mięso drobiowe, które ma dobry wpływ na serce oraz mięso wołowe, które pokrywa zapotrzebowanie organizmu na żelazo. Dwa razy w tygodniu podopieczny powinien zjeść ryby, które dzięki zawartości kwasów omega, wzmacniają odporność organizmu, zwiększają poziom dobrego cholesterolu, chronią serce oraz zmniejszają krzepliwość krwi (zapobiegają miażdżycy). Dodatkowo chronią organizm przed niedoborem witaminy D. W codziennej diecie seniora nie powinno zabraknąć produktów pełnoziarnistych, czyli kaszy, ryżu, makaronów oraz pełnoziarnistego pieczywa a także nabiału, który wzmacnia kości i zęby. Organizm seniora traci zdolności do przyswajania laktozy, dlatego aby uchronić podopiecznych przed przykrymi dolegliwościami warto zamienić mleko na przetwory mleczne takie jak: jogurty, maślanki, kefiry. Bardzo ważne w diecie seniora są również warzywa strączkowe, które należy serwować dwa razy w tygodniu. Obniżają one poziom cholesterolu oraz chronią serce. Aby zapobiec wzdęciom, należy przyprawiać je ziołami takimi jak: majeranek, kminek, cząber. Nie należy również rezygnować z jedzenia świeżych warzyw i owoców, które dostarczają błonnika, potasu, wapnia, magnezu i witamin. Zmniejszają ryzyko miażdżycy i nowotworów oraz opóźniają procesy starzenia.