Ile wspólnego z dietą ma głodówka? Kompletnie nic. Dlaczego nie należy głodzić się na diecie i w jaki sposób mogą skończyć się tego rodzaju praktyki?

Data dodania: 2015-11-23

Wyświetleń: 1142

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dieta to nie głodówka!

Zaczyna się niewinnie. Któregoś poranka zauważyłaś, że ukochane jeansy powoli przestają dopinać się w pasie. Zdołowana i zarazem przestraszona wspomnianym faktem, postanowiłaś przejść na dietę. Najpierw dietę 2000 kcal, potem 1500 kcal, a potem... 0 kcal. Czy taki scenariusz jest w ogóle prawdopodobny? Niestety tak i – o zgrozo – praktykowany przez coraz większą liczbę kobiet. Dlaczego NIE warto się głodzić i do czego może doprowadzić głodówka, która przeprowadzana jest na własną rękę?

Długotrwała głodówka, prowadzona przez dłuższy czas bez kontroli lekarskiej, może negatywnie odbić się zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. W jaki sposób?

Zdrowie fizyczne

Drastyczne ograniczenie ilości spożywanych kalorii wywiera niebagatelny wpływ na funkcjonowanie całego ludzkiego ciała. Co może odczuwać osoba, która – z dnia na dzień – rezygnuje ze spożywania odpowiednich ilości pokarmu? Przede wszystkim osłabienie, które już po kilku dniach może doprowadzić do nagłych omdleń. Poza tym następuje ogólne wycieńczenie organizmu, które może objawiać się zarówno w postaci wypadających włosów, jak i szarej cery czy kłopotów ze snem. Na tym jednak nie kończy się lista negatywów. Jak łatwo się domyśleć, głodówka wywiera znaczący wpływ na pracę układu pokarmowego. Niejednokrotnie osoby głodzące się cierpią na różnego typu dolegliwości żołądkowe, takie jak bóle, wzdęcia czy zaparcia.

Zdrowie psychiczne

Głodówka pozostawia swój odcisk nie tylko na ciele, ale także na psychice osoby, która praktykuje ją na własną rękę. Niejednokrotnie zdarza się, że osoby takie są poddenerwowane i łatwo tracą nad sobą panowanie, co może mieć bezpośredni związek z nagłym spadkiem poziomu magnezu. Może się także zdarzyć, że z czasem głodówka przybiera chorobliwą formę anoreksji.

Głodówka to absolutnie najgorsza z możliwych form samodzielnego odchudzania. Wyniszcza ona nie tylko nasze ciało, ale także umysł. Jeśli więc nie jesteś pewna tego, jaki typ diety powinnaś zastosować, w pierwszej kolejności zgłoś się po pomoc do dietetyka. Pamiętaj, że głodówka może doprowadzić nawet do anoreksji, która - w skrajnych przypadkach - kończy się śmiercią pacjentki. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena