Biopreparaty należą do żywych mikroorganizmów, enzymów bądź też innych elementów biochemicznych, które posiadają specjalistyczne zastosowania zarówno w szambach, jak i w przydomowych i przemysłowych oczyszczalniach, a także w oczkach wodnych, skażonych glebach czy kompostowniach. Biopreparaty skutecznie eliminują nieprzyjemne zapachy, a ich głównym zadaniem jest rozkład odpadów organicznych. W zależności od typu mogą być stosowane m.in. do przyspieszania fermentacji, separacji tłuszczów. Biopreparaty stanowią także element ekologicznych środków czyszczących, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem społeczeństw z uwagi na dbałość o środowisko naturalne oraz falę alergii.
Biopreparaty jako produkty nowoczesnej biotechnologii znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i gospodarki. Na przykład w branży motoryzacyjnej – na stacjach benzynowych i w warsztatach samochodowych konieczny jest rozkład węglowodorów i zanieczyszczeń ropopochodnych. Dzięki użyciu biopreparatów można w szybki i bezproblemowy sposób pozbyć się np. groźnych plam i wycieków.
Również rolnictwo chętnie korzysta ze zdobyczy współczesnej biotechnologii. Biopreparaty stosowane w rolnictwie służą m.in. do przyspieszania fermentacji, bezzapachowej obróbki gnojowicy, pobudzania wchłaniania związków mineralnych przez rośliny i kompostowania.
W branży gastronomicznej i turystycznej szczególnie ważne jest nie tylko utrzymanie sterylnej czystości, ale także eliminacja odpadów tłuszczowych z kanalizacji, powstających w ramach codziennej działalności. Obiektom hotelowym i restauracjom stawia się wysokie wymagania odnośnie przyjemnego zapachu, wpływającego na atmosferę danego miejsca. Z uwagi na dużą eksploatację konieczna jest również dbałość o stan instalacji sanitarnej. Z wszystkimi tymi zadaniami mogą skutecznie poradzić sobie nowoczesne biopreparaty.
Biopreparaty świetnie sprawdzają się także w warunkach naturalnych - do rekultywacji wód powierzchniowych oraz bioremediacji gruntów. Problem zanieczyszczenia wód i gruntów to w dużej mierze efekt nadmiernego uprzemysłowienia, które negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Stosując biopreparaty można walczyć z toksycznymi zanieczyszczeniami m.in. z produktami ropopochodnymi i cyjankami.