Zgodnie z danymi statystycznymi w Polsce w 1950 r. było około 11000 rozwodów.  W 2013 r. było ich już około 66100, a więc 6 razy więcej. Decyzja o rozwodzie jest jedną z ważniejszych w życiu. Dotyczy ona nie tylko małżonków, ale także ich rodzin czy majątku. Warto mieć chociaż podstawową wiedzę o przebiegu postępowania rozwodowego.

Data dodania: 2015-10-09

Wyświetleń: 1210

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Przebieg postępowania rozwodowego

W Polsce rozwiązać małżeństwo przez rozwód może tylko sąd okręgowy. Najpierw jednak trzeba wszcząć postępowanie o rozwód pisząc pozew o rozwód i składając go w sądzie okręgowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania małżonków. Nie ma możliwości zakończenia małżeństwa w sposób łatwy i przyjemny poprzez podpisanie papierów rozwodowych w kawiarni jak w amerykańskim filmie. Trzeba iść do sądu, a w sądzie obowiązują pewne zasady i reguły.

Sąd rozwodowy będzie badał, czy spełnione zostały przesłanki (warunki) rozwiązania małżeństwa przez rozwód. Sąd ma obowiązek ustalić, czy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Zgodnie z przepisem art. 56 § 1 k.r.o., jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Sąd ma obowiązek ustalić, czy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego.

Na pożycie stron składają się trzy więzi:

- więź emocjonalna (wzajemne uczucie miłości małżonków),

- więź gospodarcza (prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego przez małżonków) oraz

- więź fizyczna (współżycie seksualne małżonków).

Rozkład pożycia małżeńskiego jest zupełny dopiero, gdy żadna z trzech wyżej wymienionych więzi nie łączy już małżonków. 

Rozkład pożycia małżeńskiego jest trwały, gdy okoliczności danej sprawy wskazują, że małżonkowie nie nawiążą już na nowo więzi emocjonalnej, gospodarczej i fizycznej. 

Jak ustalić, że rozkład pożycia małżeńskiego stron jest trwały i zupełny?

W procesie rozwodowym nie ma ograniczeń. Dowodem może być wszystko, chociażby zeznania świadków, nagrania audiowizualne, zdjęcia, materiały uzyskane od detektywa itp. 

Każde małżeństwo jest inne oraz każdy rozwód jest inny. Nie ma utartych standardów oraz utartych ścieżek. Warto zawsze zasięgnąć porady prawnej, której udzieli adwokat, związany tajemnicą zawodową, w kancelarii adwokackiej, aby zorientować się w swojej sytuacji i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena