Zabezpieczanie oczu przed negatywnymi skutkami wielogodzinnej pracy zapewni komfort widzenia przez cały dzień. Długi czas spędzony przy komputerze znacznie obciąża wzrok. Źle dobrane światło w pomieszczeniu może pogłębiać przemęczenie oczu. Jak zatem zadbać o ten delikatny narząd, by nie odczuwać dyskomfortu złego widzenia pod koniec dnia?

Data dodania: 2015-09-23

Wyświetleń: 1594

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Piasek pod powiekami? Czas zadbać o zmęczone oczy

Praca przy monitorze komputera może wywoływać subiektywne uczucie bólu. Wiele osób skarży się na swędzenie i pieczenie kącików oka. Nieprzyjemne objawy to ciężkość powiek, bóle głowy oraz rozmyty obraz. Powoduje to trudności w koncentracji, która jest istotna przy wykonywaniu wymagającego skupienia zadania. Po wielu godzinach pracy, zwłaszcza, gdy nie robi się przerw w pracy, występują objawy obiektywne. Częste mruganie i łzawienie, może wywołać zapalenie spojówek. Gdy oczy swędzą i łzawią, często je pocieramy. Przenosimy wtedy wirusy lub bakterie, które dostają się do oka i wywołują stan zapalny. W cięższych przypadkach można doprowadzić do obrzęku powiek, wybroczyn, a nawet pojawienia się wydzieliny surowiczej.


Pierwszym objawom zmęczenia oczu można łatwo zapobiec. Odpowiednie ustawienie komputera w domu lub pracy, pozytywnie wpływa na zmniejszenie dyskomfortu. Istotny jest dostęp do światła dziennego. Prosty zabieg ustawienia komputera bokiem do okna, spowoduje, że na monitorze nie będą tworzyć się refleksy i odbicia. Twarz powinna być oddalona od monitora na ok. 50 cm.


Odpowiednie ustawienie monitora nie uchroni jednak całkowicie przed obciążeniem wzroku, jeżeli będziemy siedzieć przy monitorze kilka godzin. W takich wypadkach warto pod ręką mieć krople do oczu. Zapobiegną one wysychaniu spojówki i rogówki, spowodowanym zmniejszoną częstotliwością mrugania.


Ćwiczenia wzroku mogą przynieść ulgę i odprężenie. Przykładem może być rysowanie oczami znaku nieskończoności na ścianie oddalonej na ok. 2 metry, wpatrywanie się w specjalne karty przeznaczone do ćwiczeń wzrokowych, lub patrzenie na przemian na przedmiot bardzo blisko ustawiony i przedmiot w dali. Takie zabiegi służą wytrenowaniu soczewki, by móc cieszyć się przez długi czas właściwą akomodacją oka. Po kilku ćwiczeniach można wykonać masaż okolic oczu i skroni. Rozluźni on napięte mięsnie twarzy, a przy okazji wprowadzi w przyjemny stan odprężenia obejmujący całe ciało.


Kondycja fizyczna, zdrowa dieta składająca się z jak najmniej przetworzonych produktów oraz korzystanie z dobrodziejstw natury pozytywnie wpłynie na ogólny stan organizmu, w tym również na nasze oczy. Warto sięgać po sok z aronii, borówki amerykańskie, jagody, orzechy oraz ryby i jaja. Oczywiście im bardziej urozmaicona dieta warzywno-owocowa, z odpowiednią ilością mięsa, tym lepiej dla naszego zdrowia.


Wyżej wymienione sposoby to tylko wskazówki, jak wspomóc wzrok w okresie jego wzmożonej pracy. W cięższych przypadkach, jak np. zapalenie spojówek, należy udać się na wizytę do lekarza okulisty, by mógł ocenić stan naszych oczu i zalecić odpowiednie leczenie. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena