Oczywiście, jeżeli ktoś je trzy posiłki w ciągu dnia o ustalonych porach, a jego sylwetka i samopoczucie są dobre, nie warto zmuszać się do zmiany nawyków.
Osoby z nadwagą często wychodzą z założenia, że im mniej tym lepiej. Powszechnie stosowaną przezeń metodą jest ograniczenie liczby posiłków do dwóch, a ekstremalnie – nawet jednego w ciągu dnia. Taka strategia nie przynosi jednak żadnych wymiernych efektów, a wręcz przeciwnie – powoduje rozregulowanie pracy organizmu i wcześniej czy później prowadzi do ataku wilczego głodu. Ideą diety nie jest zaoszczędzenie kalorii, a zorganizowanie dziennego menu w taki sposób, aby nie odczuwać głodu i przyzwyczaić się do spożywania posiłków lekkostrawnych. Zamiast opuszczać posiłki lepiej prawidłowo je komponować i wzbogacać o wartościowe składniki odżywcze.
Jeżeli nie mamy czasu ani odpowiedniej wiedzy na temat komponowania dietetycznych dań, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Dobrym wyborem jest catering dietetyczny, który oferuje codzienny dowóz gotowych dań do pracy albo domu klienta. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zamówienia dań, które zostaną skomponowane z uwzględnieniem naszych potrzeb i preferencji. Profesjonalny dietetyk przedstawi nam gotowy jadłospis na cały tydzień wraz z gramaturą posiłków i optymalnymi porami ich konsumowania.
Jedzenie regularnych posiłków pozwala utrzymać poziom cukru we krwi na stałym poziomie, dzięki czemu nie mamy ochoty na spożywanie słodkich rzeczy. Nie odczuwamy także potrzeby nagłego spożycia dużej ilości jedzenia, gdyż nasz organizm nie ma szansy, aby poczuć głód. Stałe pory spożywania posiłków są także korzystne ze względu na lepszą przyswajalność witamin oraz składników mineralnych. Aby schudnąć nie musimy wcale rezygnować z jedzenia i katować się głodówkami – wystarczy jeść rozsądnie i w umiarkowanych ilościach. Wybierając catering dietetyczny, możemy mieć pewność, że inwestujemy we własne zdrowie.
Kiedy powinniśmy jeść?
Pierwszy posiłek należy spożyć w ciągu godziny od przebudzenia. W czasie snu metabolizm spowalnia, dlatego wczesne zjedzenie śniadania szybko budzi go do działania. Przeciągając porę pierwszego posiłku, poziom cukru we krwi szybko osiąga wartość minimalną, w związku z czym po pewnym czasie odczuwamy silny głód i zamiast zjeść dwie kanapki, zjadamy obiad, dokładkę i deser. Jeżeli posiłki spożywane są w regularnych porach, nasze ciało przyzwyczaja się, że w najbliższym czasie otrzyma energię i nie musi odkładać niczego na zapas. Ostatni posiłek w ciągu dnia spożywamy na trzy godziny przed snem. Nie jest zatem prawdą, że bez względu na godzinę, o której się kładziemy, powinniśmy zjeść ostatni posiłek o 18. Jeżeli chodzimy spać późno, nie warto głodzić się, tylko zorganizować niskokaloryczną kolację o późniejszej porze.