Miejsce na ognisko jest podstawą jeśli mamy na celu rozpalenie trwałego ognia. Ognisko, które będzie w dobrym miejscu będzie bardziej wydajne, o czym przekonacie się w tym artykule. Jeśli będzie mocny wiatr nie przejmujcie się tym, w tym artykule udowodnię wam, że  ten wiatr nam jeszcze pomoże. 

Data dodania: 2015-07-13

Wyświetleń: 1343

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Myślę, że miejsce na ognisko powinniśmy wybrać tam, gdzie jest dosyć dobry wiatr, ale nie jest to konieczne. Na samym wstępie warto wspomnieć,że jeśli nasze ognisko będzie w dobrym miejscu, a na dodatek będzie dobrze skonstruowane, na pewno będzie trwalsze i bardziej odporne na niesprzyjające warunki pogodowe, ale także bardziej estetyczne i wydajne. Takie miejsce możemy mieć w ogrodzie wtedy możemy zadbać o estetykę, ale takie miejsce możemy wykonać, także w terenie na np. biwaku. Warto też wspomnieć, że drewno na ognisko może być rónież ważnym atutem w rozpalaniu go :)

Ognisko, które będziemy rozpalać możemy obłożyć kamieniami. Wtedy zadbamy o estetykę i bezpieczeństwo. Pamiętajmy, także o odgarnięciu liści i drobnych gałązek, które pomogą nam przy rozpalaniu. Na ognisko warto wykopać niewielki dół, ale tak, aby ogień miał kontakt z wiatrem. To na pewno wyjdzie nam na dobre. Pamiętajmy, aby dół nie był za głęboki, to jest bardzo ważne. Jeśli już przygotujemy dobre miejsce na ognisko zabierzmy się za rozpalanie. Nie warto rozpalać na gołej ziemii. Jeśli nie będziemy rozpalać na gołym podłożu to najbardziej przyczyni się, że ognisko będzie nam łatwiej rozpalić. Ognisko możemy zacząć konstruować na kształt stożka. Oczywiście mówię tu o większym chruście.

Bardzo dobrze rozpala się na korze brzozy.Możemy jej trochę oderwać i zdrapać delikatną warstwę, która stanowi świetną rozpałkę. Dobrą rozpałką jest, także wysuszona, dojrzała pałka wodna (więcej na temat takich ciekawostek dowiesz się na blogu, do którego prowadzą linki). Te dwie rozpałki można połączyć z delikatnymi suchymi gałązkami, czy z sianem. Gdy już uzyskamy ogień starajmy się dołożyć, jeszcze suchych patyków, a następnie grubsze kawałki drewna, które możemy ułożyć na kształt stożka, o czym wspominałem wcześniej. Oczywiście ognisko na model stożka nie jest konieczne, ale wygląda to estetycznie,a w praktyce jest efektywne. Gdy uzyskamy już trwały ogień, możemy wykonać niewielki stojak, na którym zawiesimy naczynie w, którym będzie przegotowywała się woda (więcej informacji i schemat stojaka na blogu o, którym wspominałem wcześniej). Warto też dodać, że ogień jest bardzo ważny w survivalu i jeśli znajdziemy się w sytuacji ekstremalnej i uda nam się go rozpalić nasze szanse na przeżycie zwiększą się. Dla niewiedzących w skrócie survival to sztuka przetrwania. Takich czynności jak rozpalanie dobrego ogniska dobrze jest się nauczyć nie tylko zakładając, że przydadzą się nam w sytuacji ekstremalnej, ale także na potrzeby prywatne ;)

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena