Chcesz wziąć kredyt na remont mieszkania. Gdy idziesz do banku i składasz wniosek o jego przyznanie, to spotykasz się z odpowiedzią odmowną. Okazuje się, że w BIG widnieją negatywne informacje na Twój temat. Jak to możliwe? Poniżej dowiesz się, czym jest i jak funkcjonuje biuro informacji gospodarczej. 

Data dodania: 2015-06-26

Wyświetleń: 750

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

BIG w Polsce

BIG, czyli biuro informacji gospodarczej, to instytucja zajmująca się gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem informacji gospodarczych na temat rzetelnych i nierzetelnych konsumentów i firm. W Polsce funkcjonują cztery takie biura. Jednym z nich jest Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. – jedyne biuro w Polsce, którego baza danych jest poddawana cyklicznej weryfikacji przez niezależnego, biegłego rewidenta, KPMG Audyt sp. z o.o. sp. k.

BIG jest zatem miejscem przechowującym dane potwierdzające to, czy dana osoba lub firma jest partnerem godnym współpracy. Jeśli w BIG znajdują się informacje pokazujące Cię w negatywnym świetle, możesz spodziewać się trudności przy np. negocjowaniu umowy kredytowej. Jest też druga strona medalu – pozytywne informacje, które są udostępniane przez biuro informacji gospodarczej. Zapewniają one wiele korzyści (m.in. możliwość negocjacji warunków umowy za abonament telewizyjny, Internet czy komórkę).

Zalety korzystania z BIG

Warto korzystać z BIG, ponieważ dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco ze swoją sytuacją płatniczą. Możesz łatwo sprawdzić, czy przypadkiem nie zalegasz z jakimiś płatnościami. A jeśli widniejesz w BIG, to możesz szybko zareagować i spłacić swój zaległe zobowiązania. Biuro informacji gospodarczej daje Ci spokój sumienia – nic Cię nigdy nieprzyjemnie nie zaskoczy, bo doskonale znasz swoją sytuację płatniczą.

Ponadto biuro informacji gospodarczej, dzięki wpisom pozytywnym, może Ci pomóc w budowaniu Twojej pozytywnej historii płatniczej. Posiadanie informacji pozytywnych może okazać się przydatne podczas negocjacji z usługodawcami, np. dostawcą Internetu, bankiem, spółdzielnią mieszkaniową itd. Usługodawcy postrzegają Cię wówczas jako godnego zaufania klienta.

Ciekawe inicjatywy

Biura informacji gospodarczej poza funkcją informacyjną starają się również edukować. Zadanie to bardzo dobrze spełnia Rejestr Dłużników ERIF, który dba o edukację społeczeństwa w zakresie korzyści wynikających z budowania pozytywnej historii płatniczej. Rejestr, szerząc ideę wpisów pozytywnych, zainicjował Dzień Informacji Pozytywnej. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się całkiem niedawno – 21 maja i będzie obchodzona cyklicznie co roku, właśnie 21 maja.

 
Licencja: Creative Commons