Gdzie bank nas sprawdzi?
Bank przed wydaniem decyzji o przyznaniu lub nieprzyznaniu kredytu może Cię sprawdzić nie tylko w BIK, ale także w biurze informacji gospodarczej lub w Systemie Bankowy Rejestr. Powinniśmy pamiętać, że nasza wiarygodność płatnicza – a co za tym idzie, także kredytowa – którą tworzymy poprzez terminowe wywiązywanie się z zobowiązań, może być skrzętnie odnotowywana w BIG. Przyczyniają się do tego pozytywne informacje gospodarcze. Warto je zatem zbierać, ponieważ bank również weźmie je pod uwagę.
Brak wiarygodności płatniczej
Słaba wiarygodność kredytowa często wiąże się z negatywną decyzją banku. Możemy dostać odmowę przyznania kredytu lub pożyczki, będziemy zmuszeni zapłacić wyższą prowizję albo wzrośnie nam marża kredytu. Zły scoring w BIK może spowodować, że oprocentowanie kredytu wzrośnie nawet o prawie 0,5 procenta, co przy przyznanej dużej kwocie i długim terminie spłaty może przełożyć się nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Do tego zła historia płatnicza w BIG i posiadanie negatywnych informacji gospodarczych również może wpłynąć na decyzję banku i uniemożliwić nam otrzymanie kredytu.
Jak odzyskać wiarygodność?
Zgodnie z prawem bankowym usunięcie danych z BIK jest możliwe w trzech przypadkach:
1.Gdy odwołamy udzieloną przez nas zgodę na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego lub gdy upłynie termin, na który taką zgodę udzieliliśmy.
2.Gdy minie termin 5 lat, w których BIK może przetwarzać dane bez naszej zgody, ale tylko w przypadku nieterminowego spłacania przez nas należności (jeśli zwłoka wynosi min. 60 dni, to wpis o tym musi pojawić się w BIK).
3. Gdy w BIK pojawiły się nieprawdziwe lub błędne informacje na nasz temat.
W przypadku biura informacji gospodarczej wpis z informacją negatywną o nas zostanie usunięty, gdy spłacimy zadłużenie lub podpiszemy ugodę z wierzycielem. Wówczas nasz wierzyciel ma 14 dni na usunięcie lub zaktualizowanie danych. Raz na 6 miesięcy możemy za darmo sprawdzić siebie w BIG. Taka wiedza pomoże nam ocenić szanse na uzyskanie kredytu.
Pamiętajmy zatem, że nasza wiarygodność kredytowa i płatnicza jest niezwykle istotna, gdy chcemy być traktowani jako klienci godni zaufania przez instytucje finansowe.