Jeszcze do niedawna banki nie miały obowiązku informować klientów, dlaczego kredyt nie został udzielony. Można było się jedynie domyślać, że chodzi o zbyt niskie dochody czy też jakiś negatywny wpis w bazach dłużników. Jednak nawet jeśli w tej chwili nie będziemy składać wniosku o kredyt, dobrze jest wiedzieć, jak sprawdzić swoją zdolność kredytową, aby uniknąć w banku rozczarowania, jeśli dostaniemy nagle odmowę. Bardzo ważna jest również wiarygodność kredytowa, którą obowiązkowo sprawdza każdy bank.
Jak policzyć, czy dostaniemy kredyt?
Zdolność kredytowa częściowo odpowiada za to, czy otrzymamy pozytywną odpowiedź na złożony wniosek o kredyt. Drugą częścią oceny kandydata, jest sprawdzenie jego wiarygodności kredytowej. Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową? Nie jest to łatwe, ale pomóc w tym mogą różne internetowe kalkulatory. Niestety nie dadzą one dokładnego wyniku, ale mogą oszacować, czy mamy szansę na kredyt, czy jednak nie dostaniemy go w takiej wysokości, jaką byśmy chcieli.
Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową? Cóż, wystarczy zsumować swoje dochody i odliczyć od nich wydatki, aby zobaczyć jaka część środków nam zostaje. Jeśli pozostanie nam kwota w wysokości co najmniej 50% osiąganych dochodów, to można przypuszczać, że mamy zdolność kredytową i otrzymamy kredyt.
Jednak banki nie akceptują wszystkich źródeł dochodów, więc może się okazać, że choć otrzymujemy comiesięczny wpływ z jakiegoś tytułu, ale nie jest on na liście akceptowanych dochodów banku, zostanie on odjęty i obniży to naszą zdolność. Tak samo dochody „na życie” banki różnie rozpatrują. Niektóre dokładnie wypytują klienta o wszystkie wydatki, a inne narzucają odgórnie wyliczoną kwotę. Z tego powodu może się okazać, że jeden bank nam odmówi, ale już inny zaakceptuje naszą zdolność.
Czym jest wiarygodność kredytowa?
Do wyliczenia zdolności kredytowej nie bierze się pod uwagę samych finansów osobistych, ale też choćby wiek kredytobiorcy, stan cywilny i historię kredytową. To właśnie na podstawie historii kredytowej i wpisów w bazach dłużników sprawdza się wiarygodność każdej osoby, która chce zaciągnąć zobowiązanie finansowe. Po prostu bank sprawdza, czy dana osoba jest odpowiedzialna i czy poważnie traktuje umowy kredytowe przez stosowanie się do zawartych w nich warunków, w tym o terminie spłaty.
Gdy nigdy nie przekroczyliśmy terminu spłaty kredytu czy pożyczki z pewnością mamy pozytywną historię kredytową. Jednakże trzeba też wiedzieć, że Biuro Informacji Kredytowej to niejedyna baza, jaką się sprawdza. Banki sprawdzają też Krajowy Rejestr Długów, a tam wpisywane są wszystkie zadłużenia, w tym rachunki za media czy nawet niezapłacone mandaty karne. Zatem, jeśli tu mamy długi, ale nasza historia kredytowa jest świetna, to i tak nasza wiarygodność jest bardzo niska. W takiej sytuacji, gdy klient nie przejawia wiarygodności, bank nie udzieli kredytu, aby nie ponieść ryzyka.