Zawód dietetyka nadal nie jest zbyt powszechny w Polsce chociaż coraz częściej zauważa się spore zapotrzebowanie na pomoc tego rodzaju specjalistów. Jeszcze do niedawna dietetyk kojarzony był wyłącznie z produktami żywieniowymi a jego miejscem pracy była zazwyczaj kuchnia.

Data dodania: 2015-05-22

Wyświetleń: 1805

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym zajmuje się poradnia dietetyczna?

Dzisiaj, w obliczu coraz większej świadomości Polaków, jaka tyczy się kultu zdrowego odżywiania, dobrej formy fizycznej czy samych problemów zdrowotnych, coraz częściej na rynku pojawiają się poradnie dietetyczne.

Poradnia dietetyczna to placówka, która skupia w swoich strukturach najlepszych specjalistów, z fachową wiedzą dotyczącą szeroko pojętego żywienia. To placówka, która oferuje doradztwo dietetyczne, opracowanie indywidualnych diet oraz dietoterapię.

Do poradni dietetycznych może zgłosić się każdy. Najczęściej to osoby, które chcą po prostu pozbyć się zbędnych kilogramów a rolą dietetyka jest wtedy rozpisanie takiego jadłospisu, dzięki któremu osoba z nadwagą czy otyłością wróci do standardowej wagi ciała. Zauważmy, że dobry dietetyk będzie w tych kwestiach pełnił również funkcję profesjonalnego psychologa – na przykład odpowiednio zmotywuje do przestrzegania optymalnej diety.

Nie spodziewajmy się jednak, że udając się do poradni dietetycznej otrzymamy gotowe lekarstwo na odchudzanie czy dietę cud. Tam każda dieta poprzedzona jest wnikliwym wywiadem i niezbędnymi badaniami. Co więcej, każdy jadłospis jest układany względem pacjenta, zgodnie z jego zapotrzebowaniem na wartości odżywcze czy preferencjami dotyczącymi żywienia. Odchudzanie jest może wtedy dłuższe, ale na pewno bardziej skuteczne i nie powodujące żadnych powikłań. Co istotne, przy współpracy z wyszkolonym dietetykiem nie trzeba obawiać się niekorzystnego efektu jo jo.

Ciekawostką jest fakt, iż poradnia dietetyczna to nie tylko miejsce dla tych, którzy chcą zyskać idealną sylwetkę. To coraz częściej gabinety, w których konsultuje się groźne schorzenia a dieta w ich przypadku jest głównym bądź wspomagających czynnikiem leczenia. Tak właśnie jest w przypadku osób borykających się z cukrzycą, chorobą wątroby, trzustki czy serca. Dietetyk układa również indywidualną, korzystną dietę wszystkim, którzy uskarżają się na dolegliwości związane z układem pokarmowym, cierpią na zbyt wysoki cholesterol, miażdżycę czy demencję starczą. To również nieoceniony specjalista w walce z alergią pokarmową.

Do poradni dietetycznej zgłaszają się również coraz chętniej kobiety w ciąży, które chcą zadbać o najlepszy stan swojego organizmu w tym wyjątkowym czasie oraz najlepszy rozwój płodu. Na konsultacje przychodzą też kobiety starające się o dziecko bądź te karmiące piersią. Dietetycy mają też do czynienia niejednokrotnie z małymi pacjentami, którym rozpisują na przykład pierwszą dietę rozszerzeniową. To też idealne miejsce dla panów, którzy chcą zadbać o swoją kondycję. Nie jest żadną tajemnicą, że z usług dietetyków korzystają obowiązkowo między innymi sportowcy.

W profesjonalnej poradni dietetycznej uzyskać można kompleksową pomoc dotyczącą racjonalnego żywienia. Oprócz indywidualnych diet zostaną tu przeprowadzone konsultacje z każdym pacjentem czy testy diagnostyczne, które pozwolą zdiagnozować problem od strony medycznej i na tej podstawie zalecić odpowiednie żywienie – do najczęściej wykonywanych zaliczają się badania na nietolerancję pokarmową wszelkiego rodzaju.

Choć jeszcze do niedawna z poradni dietetycznych korzystała niemalże garstka osób to dzisiaj uznaje się, iż dietetyk jest jednym z tzw. zawodów przyszłości. Prognozuje się, że konsultacje u tego rodzaju specjalisty już w najbliższych latach staną się tak samo popularne jak w zachodniej części Europy, gdzie wizyty u dietetyka są już wręcz standardem.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena