W ciągu ostatnich czterech lat liczba transakcji bezgotówkowych na terenie Polski wzrosła aż 2,5 – krotnie. Co ciekawe, tylko w trzech pierwszych miesiącach tego roku wydaliśmy prawie 17 miliardów złotych płacąc właśnie kartą.

Data dodania: 2015-10-05

Wyświetleń: 1840

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy płatności kartą są bezpieczne?

Okazuje się, że Polacy są niezwykle otwarci biorąc pod uwagę technologiczne nowinki. Chociaż nadal ponad 80% transakcji przebiega w formie gotówkowej to zauważa się duży wzrost zainteresowania i korzystania z płatności kartą czy urządzeniami mobilnymi – pod tym względem jesteśmy w Europie pionierami.

Zalety realizowania płatności bezgotówkowych

To przede wszystkim oszczędność czasu. Pamiętajmy, że aż połowa transakcji dokonywanych dzisiaj za pośrednictwem terminala płatniczego i karty to płatności zbliżeniowe, których zatwierdzenie trwa średnio 3 sekundy. Dla porównania, tradycyjne opłacanie zakupów czy usług gotówką to proces trwający średnio minutę.

Co więcej, uznaje się, iż transakcje bezgotówkowe są dzisiaj bardziej bezpieczne. Nie ma konieczności noszenia przy sobie gotówki, którą można zgubić bądź może zostać nam skradziona. Realizując płatność kartą nie ma możliwości skopiowania danych jej właściciela a transakcja zabezpieczona jest indywidualnie ustalonym kodem. Wyjątkiem mogą być karty zbliżeniowe, które pozwalają dokonywać zakupy o niskiej wartości (do 50 złotych) bez konieczności zatwierdzania kodem. Wtedy jednak karta jest tylko w naszym posiadaniu, nie podajemy jej nawet obsłudze w celu zainstalowania w terminalu.

Bezpieczeństwo dla klienta

Osoby, które mają jeszcze obawy dotyczące korzystania z kart płatniczych powinny wiedzieć, iż nad pełnym bezpieczeństwem dokonywania zakupów w formie bezgotówkowej czuwa Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS). To zbiór norm, które muszą być przestrzegane przez przedsiębiorców, którzy udostępniają swoim klientom terminale płatnicze i dają możliwość płatności kartą. Chodzi przede wszystko o bezpieczeństwo danych, których karta jest nośnikiem. Te są chronione przed nadużyciami i kradzieżą. System najpierw je zapisuje, później opracowuje i na końcu przesyła dalej w celu możliwości realizacji transakcji.

Bezpieczeństwo dla przedsiębiorcy

Funkcjonowanie terminala płatniczego to nie tylko komfort dokonywania zakupów czy korzystania z usług dla samego klienta. Warto również wspomnieć o korzyściach, jakie może czerpać dzięki nim sam przedsiębiorca.

To przede wszystkim bezpieczeństwo środków finansowych – musimy wiedzieć, że w Polsce każdego dnia dochodzi o rozbojów na tle rabunkowym i napadów na sklepy. O ile więc bezpieczniej jest, kiedy transakcje dokonywane są w formie bezgotówkowej. To również pewność realizacji każdej transakcji w sposób należyty. Zapis w historii konta może posłużyć do rozliczeń przedsiębiorcy.

Ciekawostką jest fakt, iż w ubiegłym roku na polskim rynku funkcjonowało już ponad 330 000 terminali płatniczych. Przedsiębiorcy starają się świadczyć kompleksowe usługi i nie zostawać w tyle za konkurencją. Brak możliwości korzystania z realizacji transakcji bezgotówkowych może przyczynić się do utraty klientów. Biorąc pod uwagę fakt, iż 20% polskiego społeczeństwa korzysta przede wszystkim z płatności kartą, łatwo obliczyć na jakie straty mógłby narazić się właściciel obiektu, w którym nie można płacić inaczej aniżeli gotówką. Wynika z tego, iż bezpieczeństwo utrzymania się na rynku jest zależne od dostarczania jak największego komfortu dokonywania zakupów klientom, a takie na pewno są te, za które można zapłacić kartą.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena