Sprawozdanie finansowe stanowi odzwierciedlenie sytuacji finansowej oraz majątkowej jednostki prowadzącej działalność gospodarczą, przedstawione zgodnie z zasadami rachunkowości wynikającymi z ustawy oraz zasad rachunkowości jakie zostały przyjęte przez jednostkę gospodarczą.

Data dodania: 2015-03-26

Wyświetleń: 1200

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Informacje zawarte w sprawozdaniach finansowych

Podstawowymi elementami sprawozdania finansowego są bilans, rachunek zysków i strat oraz informacja dodatkowa. Każdy z tych elementów prezentuje inny zakres danych finansowych podmiotu i systematyzuje inny segment działalności. Bilans jako elementarna cześć sprawozdania finansowego przedstawia zestawienie aktywów i pasywów przedsiębiorstwa w przekroju na poszczególne podgrupy. Rachunek zysków i strat stanowi narzędzie służące ustaleniu wyniku finansowego poprzez porównanie przychodów oraz kosztów wygenerowanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z kolei informacja dodatkowa to pewnego rodzaju instrukcja, która ma na celu wprowadzenie do sprawozdania oraz objaśnienie i zaprezentowania dodatkowych informacji, dzięki którym możliwa będzie interpretacja sprawozdania finansowego.

Wielość informacji.

Sprawozdanie finansowe dostarcza użytkownikom wiele informacji finansowych, poprzez analizę, których uzyskać można pełen obraz prowadzonej działalności gospodarczej. Interpretując dane jakie zaprezentowane zostały w bilansie jednostki można zauważyć pewne prawidłowości w strukturze majątkowej oraz kapitałowej podmiotu, która kształtować się będzie w zależności od podstawowego segmentu działalności. Bardzo ważnym zagadnieniem są źródła finansowania działalności, które wywierają wpływ na płynność finansową jednostki i możliwość terminowego regulowania przez nią zobowiązań. Aspekt ten jest bardzo ważny z punktu widzenia kontrahentów oraz podjęcia stałej współpracy.

Podejmując z kolei analizę rachunku zysków i strat można uzyskać szczegółowe informacje na temat zyskowności podmiotu gospodarczego w poszczególnych segmentach prowadzonej działalności gospodarczej. Fundamentalny segment działalności firmy powinien generować największe zyski oraz stanowić o silne jednostki gospodarczej. Zdarzają się jednak sytuacje, że jednostka generuje przychody wyłącznie w dodatkowych segmentach działalności co może stanowić podstawę wyciągnięcia odpowiednich wniosków i próbę opracowania właściwej strategii, które ten stan rzeczy zmieni.

Różni eksperci podejmują próbę analizy danych finansowych jakie zawarte są w sprawozdaniach finansowych. Opracowane zostały różne narzędzia, dzięki którym dokonać można szczegółowych badań jednostki gospodarczej. Fundamentem takiej analizy finansowej jest sprawozdanie finansowe, które prezentując dane pozwala na wykonanie odpowiednich działań analitycznych i sporządzenie wartościowych raportów finansowych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena