Każdy z nas marzy o własnym lokum. Dopóki nie mamy widoków na zrealizowanie naszych snów, oczekiwania, jakie przed nim stawiamy nie są przesadnie wygórowane, zależy nam więc przede wszystkim na tym, aby mieć przestrzeń, którą będziemy mogli uznać za własną.

Data dodania: 2015-03-19

Wyświetleń: 660

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gdy jednak zbliżamy się do realizacji stawianego przed sobą celu, nachodzą nas wątpliwości, a jednym z najczęściej powracających pytań jest te, które dotyczy wad i zalet domów jednorodzinnych oraz mieszkań w bloku.

Dom i jego specyfika 
Zakup domu jednorodzinnego często stanowi poważne obciążenie finansowe zwłaszcza, jeśli chcemy posiłkować się kredytem hipotecznym. Nie brakuje jednak osób, które są przekonane o tym, że mówimy o wydatku wartym poniesienia. Dom to przecież komfort, spokój i niezależność, a także możliwość zagospodarowania przestrzeni w nim i wokół niego dokładnie tak, jak mamy na to ochotę. Często jest to również konieczność liczenia się z długimi dojazdami do pracy i szkoły i z wysokimi kosztami utrzymania, trudno jednak utrzymywać, że jest to cena zbyt wysoka.

Mieszkanie i jego cechy
Wielu osobom wydaje się, że największą zaletą mieszkania w bloku jest jego przystępna cena, inne jego cechy charakterystyczne można bowiem zaliczyć przede wszystkim do wad takiego rozwiązania. Mieszkania są ciasne, często budowane w sposób utrudniający ich atrakcyjne urządzenie, a do tego zlokalizowane są na gwarnych i ciasnych osiedlach, na których nie można wyjrzeć przez okno bez obaw o to, że będzie się zaglądać do salonu któregoś z sąsiadów. Nie oznacza to jednak, że mieszkanie w bloku wielorodzinnym musi być postrzegane jako kara, wiele osób przyznaje bowiem, że nigdy nie zrezygnowałoby ze stwarzanych przez nie możliwości. Wśród atutów mieszkania w bloku wymienia się między innymi relatywnie niskie koszty eksploatacji, osiedla bloków są przy tym zazwyczaj znacznie lepiej skomunikowane z resztą miasta niż przedmieścia, na których buduje się domy. I choć nie jest to reguła, w zdecydowanej większości przypadków mieszkanie w bloku wielorodzinnym wiąże się z większym bezpieczeństwem niż posiadanie własnego domu.

Zarówno dom, jak i mieszkanie mają swoje wady i zalety - różnią się nie tylko ceną, ale jeszcze wieloma innymi cechami. Jeśli nie ogranicza nas cena, wybór może być naprawdę trudny - warto jednak sprawę dogłębnie przemyśleć i wybrać rozwiązanie najbardziej pasujące do naszego stylu życia. Bo styl życia to w tym wypadku słowo kluczowe.

Licencja: Creative Commons