Fascynaci druku 3D przekonują, że jest to technologia, która już niedługo będzie w stanie zmieniać świat. Trzeba im w zasadzie przyznać rację, ponieważ rewolucja nadchodzi. Z dnia na dzień pojawiają się nowe informacje dotyczące tego do czego tak naprawdę można wykorzystać druk 3D.

Data dodania: 2015-03-17

Wyświetleń: 1433

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

7 nietypowych zastosowań dla drukarki 3D

Jeszcze jakiś czas temu druk 3D dla wielu osób był czystą abstrakcją, jednak jak się okazuje staje się on coraz bardziej przyziemny, a co za tym idzie większe grono ludzi będzie w stanie z niego korzystać w sposób bardzo komfortowy. Aktualnie jeszcze sama technologia nie jest tak okiełznana, żeby była w stanie służyć każdemu człowiekowi przy prostych, czynnościach dnia codziennego. Jak się okazuje na razie ciągle jest to sprzęt w głównej mierze przeznaczony dla miłośników nowinek technologicznych oraz profesjonalistów, którzy zajmują się pracą z drukiem 3D na co dzień. Na szczęście okazuje się, że drukarki 3D mogą z dnia na dzień coraz więcej, niżeli z początku by się to to mogło wydawać.


Nietypowe zastosowania druku 3D

1. Pistolet - Jakiś czas temu pasjonaci druku 3D mogli dostrzec, że wreszcie w internecie pojawiła się informacja dotycząca tego, że powstał wreszcie pierwszy pistolet wykonany w całości z metalu, który został stworzony przy pomocy drukarki 3D. Wcześniej można było spotkać się z pistoletami, które były wykonane z plastiku, jednak nie należały one do zbyt trwałych i bardzo szybko ulegały zniszczeniu.


2. Domy - Po 12 latach badań mieszkaniec Chin - Ma Yihe opracował technologię, dzięki której w błyskawiczny sposób można wznosić konstrukcję domów, do której wykorzystuje się odpady budowlane oraz właśnie drukarki 3D. Dzięki tej technologii wystarczy jedna dobra, aby postawić przeszło dziesięć budynków mieszkalny. Chińskie firmy mają to do siebie, że biją wszelkie rekordy w prędkości budowania domów, jednak Europejczycy od pewnego czasu również interesują się tym jak rozwija się druk 3D. Drukarka 3D, która należy do Yihe jest gigantycznych kształtów i niestety nie będzie w stanie zmieścić się w każdym domu mieszkalnym. Firma tego chińskiego przedsiębiorcy, czyli Yingchuang New Materials zajmuje się produkcją domów przy pomocy takiej technologii. Tego typu drukarki zajmują się odlewaniem wielkich elementów konstrukcyjnych, które służą do postawienia domu. Tylko dach zostaje tutaj wykonany przy pomocy tradycyjnej technologii, zaś reszta elementów jest tworzona przy użyciu technologii druku 3D.


3. Głośniki - Dla wielu osób stworzenie głośnika z drukarki, czyli nie elementów do budowy jakiegoś urządzenia, ale samego urządzenia jest zwiastunem pewnego rodzaju rewolucji w tym sektorze. Większość wydruków 3D to tak naprawdę tylko kawałki materiału, które charakteryzują się różnym kształtem. Jak się okazało drukarka 3D jest w stanie również posłużyć do tego, aby stworzyć wieloelementowe, w pełni gotowe urządzenie. Z pozoru głośnik wydaje się bardzo niepozorny, jednak prawda jest taka, że ma on naprawdę wielkie znaczenie dla przyszłości druku 3D.


4. Wydruki z aluminium - Wydruki z użyciem ciekłego aluminium pokazują jak bardzo technologia druku 3D nabiera tempa. Dzięki temu można zobaczyć jak szybko pojawiają się nowe zastosowanie dla wydruków w tej technologii. Nie chodzi tutaj tylko o pierwotne zastosowanie, które towarzyszyło tej technologii, czyli szybkiego tworzenia prototypów, jednak o całkowicie inne podejście do tej kwestii. Dzięki takim możliwościom drukarki zostają wdrażane do wojsk, ponieważ dzięki nim można bezproblemowo stworzyć w bardzo szybki sposób potrzebne i nietypowe części, na które normalnie wojsko musiałoby czekać bardzo długo. W przypadku wypraw kosmicznych może być to naprawdę bardzo przydatne. Idealnym przykładem jest właśnie misja Apollo13, ponieważ nastąpił tam wybuch zbiornika z tlenem. Tylko dzięki temu, że udało się astronautom zbudować prowizoryczny zbiornik, który pochłaniał dwutlenek węgla byli w stanie przeżyć. Gdyby posiadali oni wtedy drukarkę 3D, problem rozwiązałby się o wiele szybciej.


5. PrintShop - Jakiś czas temu w jednym z poznańskich Leroy Merlin powstał PrintShop, który udowodnił, że druk 3D jest w stanie wyjść z ukrycia i pokazać się szerszej publiczności. Coraz więcej firm zaczyna pełnić tego typu usługi, w których to oswaja ludzi z drukiem 3D, poprzez umożliwienie im wydrukowanie małych przedmiotów, bądź też części, które w innych sytuacjach byłyby dla nich niedostępne. W większości przypadków klienci decydują się na drukowanie drobnych przedmiotów, jak chociażby breloczki.


6. Implanty - Druk przestrzenny jest w stanie umożliwić ludziom na drukowanie sobie implantów. Można się chociażby tutaj posłużyć przykładem z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, gdzie dokonywana była rekonstrukcja kości żuchwy u jednego z pacjentów. Z powodu choroby 78 letniemu pacjentowi musiano wyciąć część żuchwy, dlatego też postanowiono użyć technologii druku 3D, aby wykonać takowy implant.


7. Drukowanie żywności - Oczywiście nie chodzi tutaj o produkcję żywności samą w sobie, ale dowolne układanie je w taki sposób, aby przybierała różne kształty. Najczęściej do wytwarzania takiego pożywienia stosuje się cukier, czy też czekoladę. Wydruki tego typu już nie jednokrotnie zostały poddane atestom na amerykańskim rynku spożywczym, dzięki czemu można być spokojnym, że jedzenie będzie w pełni zdrowe. Drukowanie żywności polega na umieszczeniu w takiej drukarce, która to umożliwia zmielonego na pastę przez Was pożywienia. Dzięki temu można w znaczący sposób uprościć chociażby pieczenie ciasteczek, czy przyrządzanie wielu innych produktów spożywczych.

Zdjęcie do artykułu pochodzi z http://www.igo3d.com.pl/druk-3d/zastosowanie

Licencja: Creative Commons
0 Ocena