Produkcja narzędzi specjalistycznych jest niezbędna do funkcjonowania zakładów produkcyjnych. Kto się tym zajmuje i jak się to robi? Czy każdy potrafi się tym zająć? Dlaczego potrzebne są do tego nowoczesne technologie połączone z tradycyjną obróbką skrawaniem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule!

Data dodania: 2015-07-01

Wyświetleń: 891

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Liczne zakłady produkcyjne pracujące w naszym kraju (przede wszystkim zajmujące się branżą automotive – zaopatrujące fabryki samochodów w gotowe komponenty i części) potrzebują do prawidłowej pracy gotowych narzędzi o rozmaitej specyfice.

Nie są to zazwyczaj narzędzia dostępne w sklepach, ale narzędzia specjalistyczne wykonywane na specjalne zamówienie o konkretnych, ściśle określonych wymaganiach i wymiarach. Aby takie narzędzia mogły powstać niezbędne jest ich zaprojektowanie wg dostarczonych rysunków. W wyspecjalizowanych zakładach zajmują się tym projektanci CAD, którzy muszą dysponować nie tylko odpowiednią wiedzą, ale i właściwym doświadczeniem, aby nie pominąć najistotniejszych kwestii związanych z projektowaniem narzędzi specjalistycznych w technologii CAD.

Wykonanie projektu CAD to pierwszy krok! W zależności od specyfiki zamówienia kolejnym krokiem może być przygotowanie modelu narzędzia (najlepiej sprawdzają się do tego drukarki 3D – które mogą spokojnie obsługiwać wspomniani wcześniej projektanci) bądź przygotowanie rysunków technicznych dla specjalistów w obróbce skrawaniem pracujących na tokarkach i frezarkach CNC bądź tradycyjnych – po przygotowaniu przez nich gotowych elementów pozostaje już tylko zmontować całość narzędzia i jest ono gotowe do zaopatrzenia hali produkcyjnej, dla której było zamawiane.

Jeśli konieczne było wykonanie modelu metodą druku 3D to na jego podstawie dopiero przygotowywane jest narzędzi do wykonania narzędzia specjalistycznego – brzmi jak masło maślane, ale to jest konieczne.

A czy da się skopiować istniejące już narzędzie specjalistyczne bez dokumentacji i całego procesu projektowania? Oczywiście! Umożliwiają to nowoczesne technologie, a wśród nich stosowanie skanera 3D czy ramienia pomiarowego. To właśnie dzięki tym urządzeniom możliwe jest przygotowanie projektu przestrzennego na podstawie istniejącego przedmiotu oraz wykonanie naprawdę dokładnych pomiarów przestrzennych.  

Niewiele jest na rynku zakładów specjalizujących się w produkcji narzędzi specjalistycznych dla automotive czy innych branż, a wśród nich naprawdę trudno o takie, które podołają wszystkim zadaniom – jednak jeśli znajdzie się solidnego dostawcę to można spać spokojnie i planować produkcję nie obawiając się, że braknie narzędzi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena