Ekologiczna technologia
Technologia budowy domów energooszczędnych jest w wysokim stopniu ekologiczna. Proces budowy tego rodzaju obiektów odbywa się przy minimalnej emisji substancji szkodliwych dla zdrowia i środowiska. Dzieje się tak głównie dlatego, że podczas prac budowlanych wykorzystywane są w pełni naturalne materiały i surowce. Dom energooszczędny to dom, który nie tylko oszczędza energię, ale również aktywnie pozyskuje ją ze źródeł naturalnych, takich jak słońce, ziemia i woda.
Energooszczędność, czyli mniejsze rachunki za ogrzewanie
Jednak dom energooszczędny to przede wszystkim o wiele mniejsze koszty codziennego użytkowania, a najdoskonalszą formą tego rodzaju budynku jest dom pasywny, który spełnia wiele różnorodnych warunków, mających bezpośredni wpływ na bilans energetyczny. Dobrej jakości dom energooszczędny to gwarancja nawet ośmiokrotnie niższych rachunków za ogrzewanie. Za bardzo niskie straty pozyskanej energii odpowiadają nie tylko materiały, jakich użyto w budowie, ale i sam projekt. Domy energooszczędne projektuje się w ten sposób, aby ich bryła pozostawała jak najbardziej zwarta i prosta. Dzięki temu zabiegowi powstaje minimalna ilość tzw. przegród zewnętrznych, przez które ucieka ciepło. Oprócz tego duże znacznie w projektowaniu domów energooszczędnych ma odpowiednie usytuowanie na działce, brak mostków termicznych, okna o niskim współczynniku przenikania ciepła oraz bardzo dobrze zaizolowane przegrody zewnętrzne
Z myślą o najbliższych
Budowa energooszczędnego domu to zwiększenie komfortu termicznego, to zapewnienie uczucia rześkości i świeżości w całym budynku. Wpływ na to ma m. in. wyraźny podział budynku na strefy termiczne, stosowanie wentylacji mechanicznej, a także szczelność wszystkich przegród (podłóg, ścian, dachu, okien, drzwi zewnętrznych). Budowa tego rodzaju domu to inwestycja w przyszłość, ale też dbałość o zdrowie oraz samopoczucie najbliższych.