Może być wiele powodów, dla których mieszkańcy domów wybierają rozwiązania energooszczędne. Z jednej strony na powszechnie panującą modę, z drugiej na szukanie oszczędności. W artykule omówiono najpopularniejsze opcje i ich działanie.

Data dodania: 2016-01-07

Wyświetleń: 928

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przeglądając strony internetowe, coraz częściej można natknąć się na temat związany z energooszczędnością. Począwszy od elektrowni wiatrowych, które raczej do rozwiązań domowych w większości przypadków nie będą się nadawały, po kwestie związane z oszczędzaniem energii elektrycznej na co dzień i ekologią, o czym szczególnie świadczą takie akcje, jak np. "Godzina dla Ziemi". O powszechnym zainteresowaniu energooszczędnością świadczą nie tylko artykuły w mediach, ale także obecność specjalnych portali, przeznaczonych do informowania o wspominanym temacie.

Na początku chciałbym przedstawić najczęściej wykorzystywane w Polsce cztery profesjonalne rozwiązania energooszczędne: panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła i rekuperatory.

Pierwszym z omawianych rozwiązań są panele fotowoltaiczne. Efektem ich działania jest wytworzenie energii elektrycznej. Wbrew pozorom, w niezbyt mocno nasłonecznionym kraju jak Polska, mogą się przyczynić do znacznego obniżenia rachunków za prąd - im większy dom, tym lepiej. Oczywiście ich efektywność nie jest u nas aż tak duża, aby mogły całkowicie zastąpić normalnego operatora energetycznego, jednak z powodzeniem mogą przez kilka lat doprowadzić do zmniejszenia wydatków.  Mylone są często z kolektorami słonecznymi, które działają inny sposób.

Kolektory słoneczne w przeciwieństwie do paneli fotowoltaicznych nie wytwarzają prądu, lecz ciepło, które może posłużyć do ogrzewania wody. To dość ciekawe i tak jak w pierwszym przypadku, opłacalne w perspektywie kilku lat rozwiązanie. Oba wymagają poczynienia dosyć znacznych inwestycji, jednak uzyskane efekty mogą być widoczne stosunkowo szybko.

Kolejne urządzenia - pompy ciepła, uznawane za nowość, istnieją już jednak od lat 80-tych. Wymagają co prawda do swojego działania prądu, lecz pozostałe 2/3 energii jest de facto gratis i służy do wytworzenia ciepła.

Ostatnim z omawianych urządzeń są rekuperatory. Umożliwiają one głównie dosyć szybką wymianę powietrza, dzięki czemu pomieszczenia są świeższe i nie czuć w nich duszności.

Każde z powyższych rozwiązań sprawdza się w coraz większej liczbie domów. Warto poczytać więcej i dowiedzieć się, jak mogą one pomóc w naszym przypadku.

Licencja: Creative Commons