Termografia to proces obrazowania w podczerwieni. Pozwala to na pokazanie oraz rejestrację promieniowania cieplnego bez potrzeby naświetlania na przykład światłem dziennym. Ogromny postęp w termografii obecnie wykorzystywany jest między innymi w budownictwie, w wojsku, nauce, czy w medycynie.

Data dodania: 2015-02-24

Wyświetleń: 1127

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Termowizja, czyli istotny aspekt działań taktycznych.

Termowizja w budownictwie 

Każdy budynek mieszkalny, dla normalnego funkcjonowania i życia w nim jest ogrzewany, zwłaszcza o okresie jesienno-zimowym. Koszty ogrzewania domu są zazwyczaj duże, w zależności od tego jaki posiadamy metraż użytkowy oraz jakie zastosowane są rozwiązania systemów grzewczych. Jednakże nie zależnie od tego, czy ogrzewamy gazem, palimy drewnem w kominku, czy mamy piec na ekogroszek, mamy straty w postaci utraty ciepła.

Poprzez ucieczkę nagrzanego przez nas ciepłego powietrza przez nieszczelne drzwi, czy szczeliny w oknach, jesteśmy zmuszeni wydawać więcej na opał. Aby to zmienić do budownictwa została wprowadzona technika termowizyjna, która jest skuteczną taktyką na zaoszczędzenie na zużyciu opału.Technologia ta umożliwia ocenę zastosowania jakości zarówno materiałów, jak i prac budowlanych, które są niewidoczne po zakończeniu inwestycji.

Dzięki zastosowaniu na przykład kamer typu FLIR, które są dostępne na stronie internetowej www.ects.pl, mamy możliwość między innymi: dokonania badania nad poprawnością montażu i instalacji okien oraz drzwi, zdiagnozować  przeciążenia w instalacjach elektrycznych, można zlokalizować, w których miejscach domu jest zwiększona wilgotność, wykryć wady w instalacjach hydraulicznych, prowadzonych w ścianach czy podłogach, zbadać całą instalację grzewczą, zwłaszcza pod kątem wytypowania miejsc, gdzie ucieka ciepło, wykryć szczeliny lub inne miejsca, przez które ucieka ciepłe powietrze, czy dokonać dokumentacji szkód wyrządzonych podczas instalacji.

 

Termowizja w wojsku

Używana jest od  lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, i jest to bardzo skuteczne rozwiązanie militarne. W wojsku służy w kilku dziedzinach takich jak: wykrywanie i namierzanie celów - najpopularniejszym urządzeniem wojskowym jest termowizor, który pozwala na obserwację w warunkach ciężkich. Warunki takie sprawia na przykład noc, mgła cz gęsty dym. Za pomocą termowizora żołnierz jest w stanie bezpiecznie się poruszać, a także jest w stanie wyraźnie dostrzec czyhające na niego niebezpieczeństwo. Termowizja ma zastosowanie także przy produkcji broni. Nowoczesne bronie posiadają tak zwany celownik termowizyjny, dzięki któremu żołnierz również posiada widoczność w trudnych do oddania strzału warunkach, toteż zminimalizowane jest ryzyko osoby postronnej lub kolegi z oddziału.

 

Termowizja w nauce oraz technice 

Skuteczna metoda pomiaru ciepła jest stosowana również i w niektórych dziedzinach nauki oraz techniki. W przemyśle motoryzacyjnym na przykład stosuje się ją, aby sprawdzać silniki i inne podzespoły samochodowe, w chemii służy do obserwacji zmian temperatur, jakie zachodzą podczas różnych reakcji laboratoryjnych, używa się do tego kamer FLIR, dostępnych na stronie internetowej www.ects.pl.

 

Termowizja w medycynie

Na bardzo szeroką skalę w obecnych czasach  swoje zastosowanie ma termowizja w medycynie. Badania termograficzne ludzkiego ciała cieszą się dużą popularnością, ponieważ są całkowicie bezinwazyjne i bezpieczne dla pacjenta. Badanie to polega na obrazowaniu w podczerwieni danej partii ciała na przykład nóg, w celu szybszego zdiagnozowania dolegliwości takich jak schorzenia lub choroby związane z układem krwionośnym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena