Początkiem termowizji jest odkrycie przez niemieckiego astronoma Williama Herschela, zajmującego się konstruowaniem teleskopów, promieniowania podczerwonego. Na badaniach niemieckiego naukowca zyskały dziedziny życia takie jak medycyna, budownictwo czy militarystyka. 

Data dodania: 2012-04-06

Wyświetleń: 1438

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Naukowiec postanowił powtórzyć eksperyment Isaaca Newtona z tą różnicą, że swoją uwagę poświęcił oddziaływaniu cieplnemu w zależności od barw widma, a nie jak jego poprzednik barwie światła. W ten sposób odkrył zjawisko nazwane potem "niewidzialnym widmem termometrycznym" polegające na różnicy wskazań termometrów umieszczonych wzdłuż i poza widzialnym widmem. Dzięki temu odkryciu powstała nauka zwana termografią zajmująca się przetwarzaniem, zobrazowaniem i rejestrowaniem promieniowania podczerwonego, którego nie widać gołym okiem.

Termowizja może być stosowana jest na wszelkie obiekty wysyłające promieniowanie podczerwone tj. na takie których temperatura jest powyżej zera absolutnego. Termowizja ma zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach życia takich jak np. badanie obiektów mieszkalnych (wykrywanie emisji ciepła, monitorowanie linii energetycznych), monitorowanie zjawisk przyrodniczych (obserwacja wulkanów, obserwacja powierzchni ziemi) czy również do zastosowań militarnych (systemy naprowadzania czy wykrywania celów). Szczególnie wykorzystanie badań termowizyjnych w sektorze przemysłowym i budowlanym jest bardzo popularne. Dzięki wykorzystaniu tej techniki wiele dziedzin życia stało się łatwiejszych na przykład praca lekarza - termowizja pomaga w diagnostyce schorzeń oraz ocenie skuteczności działania leków. Warto dodać że badania termowizyjne co raz częściej wykorzystywane są przypadku ratownictwa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena